Braileanca Perianu un gol marcat in victoria din meciul cu Cehia

Națională de handbal feminin a României a învins sâmbătă după amiază naționala Cehiei, într-un meci de pregătire desfășurat în cadrul turneului din Franța. Echipa pregătită de Tomas Ryde și Costică Buceschi a câștigat cu scorul de 31-26 (16-13). Brăileanca Gabriela Perianu a jucat 38 de minute, marcând un singur gol din 6 șuturi la poartă.

Tricolorele au controlat meciul de la început până la sfârșit. Nechita a deschis scorul în minutul 2 și scorul a fost echilibrat până în minutul 6 când Brădeanu a dus prima dată România la două goluri, scor 4-2. Cehia a egalat la 4 în minutul 7 prin Luzumova. România a marcat de trei ori consecutiv prin Nechita de două ori și Manea și în minutul 10 conducea cu 7-4. În minutul 18 Neagu a marcat pentru 10-6, dar cehoaicele s-au apropiat la un gol și chiar au reușit să egaleze în minutul 23, scor 11-11 și în minutul 26, 12-12. Până la pauză românia s-a desprins iar la 3 goluri, 16-13, cu un ultim gol marcat de Geiger în minutul 30.

Primul gol al reprizei secunde a fost marcat abia în minutul 35 de Brădeanu, Geiger mărind în câteva secunde avansul la 5 goluri. În minutul 44 Ada Nechita a dus România prima dată la 6 goluri avans, 23-17, iar în minutul 46 tot ea a marcat pentru 25-18, avansul de 7 goluri fiind cea mai mare diferență de scor înregistrată în acest meci, diferență care s-a mai înregistrat la scorurile de 26-19, 27-20 și 28-21, ultima dată în minutul 54. Pe final Cehia a mai redus din diferență, Brădeanu marcând ultimul gol al României, iar  Rysankova a închis tabela la 31-26.

România: Munteanu (12 intervenții /30 mingii pe poartă), Petrescu (2/10) (portari), Nechita (9 goluri/10 aruncări), Neagu (4/6), Vizitiu (4/8), Geiger (3/4), Brădeanu (2/6), Tănăsie (2/3), Chiper (2/4), Szucs (1/1), Pintea (1/4), Perianu (1/6), Ardean-Elisei (1/3), Manea (1/3). Luciana Marin și Eliza Buceschi nu au intrat deloc în acest meci, iar Paula Ungureanu a văzut meciul din tribună.
Cehia: Ranikova (7/23), Mullnerova (8/23) (portari), Luzumova (5/10), Mala (4/5), Salcakova (3/7), Rysankova (3/8), Jerabkova (3/11), Ruckova (2/2), Marcikova (2/3), Knedlikova (1/2), Hradilova (1/1), Adamkova (1/1), Weisenbilderova (1/4), Sevrova, Hrbkova (0/3).

Sâmbătă după amiază România va întâlni Cuba, în ultimul meci de pregătire disputat în Franța, înaintea Campionatului Mondial din Danemarca. Lotul României cuprinde în mare parte jucătoare de la cele două echipe care reprezintă România în Liga Campionilor, astfel că HC Dunărea Brăila nu are nici o jucătoare în lot, dar îl are pe antrenorul Costică Buceschi în postura de secund a lui Ryde.