Vineri, 26 iunie 2026, Instituția Prefectului – Județul Brăila a organizat o serie de manifestări cu prilejul sărbătoririi Zilei Drapelului Național al României. Militarii garnizoanei Brăila au adus un omagiu unuia dintre cele mai puternice simboluri ale identității și unității naționale – Drapelul României.
Ceremonia militar-religioasă a debutat cu sfințirea drapelului, desfășurată în seara zilei de 25 iunie la Catedrala „Nașterea Domnului”. Ulterior, tricolorul a fost purtat cu onoare în Piața Independenței, unde Muzica militară a garnizoanei și garda de onoare au acordat onorul evidențiind solemnitatea momentului.
Prefectul județului, Florin Sergiu Dobrescu, a ținut un discurs despre semnificația Zilei Drapelului. Respectul pentru drapel înseamnă, înainte de toate, respect pentru România.
Drapelul național a fost martor al marilor momente din istoria noastră, simbol al unității și al curajului. Sub culorile sale au fost rostite jurăminte, au fost purtate lupte și au fost împlinite idealuri care au definit destinul națiunii române.



