
După ce miercuri Baia Mare a învins Brăila în ”uvertura” etapei a X-a din Liga Națională feminină de handbal, sâmbătă s-au jucat alte două meciuri din această etapă, care se va încheia duminică cu ultimele 4 partide.
SCM Craiova-CSM Ploiești 26-22 (13-11)
SCM Craiova a continuat seria bună din Liga Națională, câștigând meciul de pe teren propriu, 26-22 (13-11) cu CSM Ploiești și rămâne astfel în plasa campioanei României, ambele cu câte 27 de puncte, dar beneficiind de cele 3 puncte obținute la ”masa verde” după meciul cu CSM București. Echilibrul acestui meci s-a menținut doar în prima repriză, în care ambele echipe și-au impărțit momentele în care au dominat, iar finalul primelor 30 de minute a fost ale echipei lui Aurelian Roșca, care a întors de la 9-10 și a terminat în avantaj, 13-11. Gazdele au început foarte bine și partea a doua a meciului, marcând alte patru goluri consecutive și desprinzându-se decisiv pe tabelă. CSM Ploiești a încercat să revină, dar n-a reușit decât să se apropie la trei goluri de adversare, iar după cele 60 de minute Craiova s-a impus la 4 goluri, 26-22.
SCM Craiova: Pîrvuț -7 goluri, Eidem -4, Zamfirescu -3, Apipie -3, Lazarin -3, Tănăsie -2, Cioaric -2, Ianași -1, Șelaru-Ilie -1.
CSM Ploiești: Sheiko -9 goluri, Gherman -4, Ionescu -3, Roman -2, Vlaskalic -2, Curtean -1, Shutska -1.
HC Zalău-Corona Brașov 25-25 (12-13)
Zalăul a realizat o semi-surpriză în această etapă, remizând pe teren propriu cu Corona Brașov, singura echipă care a învins în acest campionat campioana, putând chiar să obțină victoria dacă elevele lui Tadici reușeau să fructifice ultimul atac al meciului. Surpriza vine în prisma evoluțiilor modeste ale Zalăului în acest campionat, dar și al absențelor din lot ale lui Varga, Pop, Ciuciulete şi Mureşan.
Corona a început foarte bine meciul de la Zalău și în minutul 8 s-a distanțat pe tabela de marcaj la 3 goluri, scor 2 – 5. Gazdele au revenit și au trecut prima dată în avantaj în minutul 22, scor 9-8, însă la pauză elevele lui Bogdan Burcea au intrat la vestiare cu un gol avantaj, 12-13.
În repriza a doua s-a mers cap la cap până în finalul partidei, cea mai mare diferență fiind de două goluri, în favoarea Coronei, de trei ori (14-12, 15-13 și 17-15). Echipa din Zalău nu a găsit însă drumul către gol la ultima acțiune ofensivă a meciului, astfel că partida s-a încheiat la egalitate, 25-25, iar Corona rămâne la patru puncte în urma primelor două clasate, HCM Baia Mare și SCM Craiova.
HC Zalău: Diana Puiu -12 goluri (2 din 7m), Pintea -5, Țurcaș -5, Barcac -2, Constantinescu -1.
Corona Brașov: Zamfir -8 goluri (3 din 7m), Hotea -8, Apetrei -5, Brădeanu -2, Pricopi -1, Chiper -1.
foto: http://danielbotea.blogspot.ro