Viitorul Ianca la a patra victorie cu scorul de 1-0

Viitorul Ianca a obținut a cincea victorie în Liga a 3-a, a patra cu același scor, 1-0. Golul victoriei în meciul din etapa a VIII-a cu CS Popești Leordeni a fost marcat în minutul 90+1 de Marius Dima.

Viitorul Ianca ne-a obișnuit în acest sezon de Liga a 3-a cu rezultate italienești. Echipa pregătită de Laurențiu Ivan a bifat a cincea victorie din acest campionat al seriei a II-a din Liga a 3-a, a patra cu scorul de 1-0. După primele 30 de minute echilibrate, oaspeții au rămas în 10 oameni și controlul jocului a fost preluat de echipa din Ianca. În ultimele 25 de minute ale meciului CS Popești Leordeni a rămas în 9 jucători, după ce V. Dinu a primit al doilea cartonaș galben.

Viitorul Ianca a avut mai multe ocazii de a marca prin Mucuță, Coman, Alin Radu, dar abia în minutul 90+1 Marius Dima a găsit breșa din apărarea ilfovenilor și a înscris. Acesta a pătruns spre poarta celor de la Popești-Leordeni și a șutat din unghi, marcând golul victoriei cu toată opoziția unui fundaș care a încercat să scoată mingea de pe linia porții.

Oaspeții puteau să înscrie și ei chiar și în inferioritate numerică, dar la una dintre ocaziile lor Necoară a respins cu pieptul de pe linia porții.

Viitorul Ianca a jucat în formula: Constantinescu – L. Coteț, G. Preda, Stănciulescu, C. Necoară – Al. Colniceanu, Ndigwe, Dima, Păvălache – A. Radu, D. Mucuță. Pe parcurs Buzatu a intrat în locul lui Păvălache, Coman în locul lui Mucuță, D. Cazan în locul lui Ndigwe și Olenic în locul lui Coteț.

Etapa viitoare, sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 15.00, Viitorul Ianca se va deplasa la Făurei pentru derby-ul orgoliilor cu echipa lui Bănel Nicoliță.

După 8 etape Viitorul Ianca se află pe locul 6 în clasament, cu 15 puncte și golaveraj 7-7.