Viitorul Ianca a pierdut meciul de pe teren propriu cu CSM Râmnicu Sărat din etapa a 5-a a play-out-ului seriei a II-a din Liga a 3-a, după ce a deschis scorul destul de repede. Echipa din Ianca a ratat șansa de a rămâne pe locul 3 în grupa de play-out și să se distanțeze la 10 puncte de locurile retrogradabile.
Ianca a avut o primă situație de gol în minutul 2, la șutul lui Coman de la 18 metri, dar mingea s-a dus peste poartă. În minutul 16 Trandafir a șutat din interiorul careului, dar pe centrul porții și portarul Lobodan a reținut fără probleme.
În minutul 17, după o eroare a lui Danciu, care a vrut să paseze în spate, Mădălin Calu a interceptat, a avansat până la 20 de metru de poartă și a șutat puternic în vinclul din dreapta porții oaspeților, 1-0.
În minutul 20 Coman a preluat o minge la 30 de metri de poartă și a pasat printre doi fundași ai celor de la Râmnicu Sărat pentru Trandafir, dar portarul a ieșit și a blocat pătrunderea jucătorului de la Ianca. În minutul 35, Cheleș a pătruns pe partea stângă și a centrat în fața porții, dar Coman nu a ajuns la minge, iar Tănase a deviat în corner din fața lui Calu. În minutul 36 Ignat a șutat de la marginea careului, dar portarul Gabor a reținut.
În minutul 42 Mateiciuc a primit o pasă în adâncime, în careu, lateral dreapta ți a centrat peste portarul Gabor ieșit să-l blocheze, iar Alexandre Song, din 2 metri, nemarcat, a trimis cu capul în poarta goală, 1-1.
După pauză, prima ocazie de gol a aparținut celor de la Râmnicu Sărat, în minutul 54. când Alexandru a pătruns în care și a șutat de la 12 metri lateral dreapta, pe colțul scurt, dar mingea a lovit bara și a ieșit în aut de poartă.
În minutul 84, după un corner de pe dreapta executat de Socol, acesta a centrat în fața porții, Song a deviat cu capul pe spate și Silvian Calota a trimis din doi metri în poarta goală, 1-2.
În minutul 88, după o acțiune prelungită de atac a gazdelor, Naiman a șutat de la 20 de metri, dar portarul Lobodan a reținut fără probleme și meciul s-a terminat cu victoria oaspeților care rămân lideri în grupa de play-out.
Viitorul Ianca: Gabor – M. Tudor, M. Moroianu, Defta, Păvălache – Trandafir (min. 66 Naiman), F. Dima (min. 29 I. Comșa, min. 90 Sabin Stoica), Neicu, Cheleș – M. Calu, M. Coman.
În etapa viitoare, prima a returului din play-out-ul Ligii a 3-a, seria a II-a, Viitorul Ianca va juca pe teren propriu, vineri, 3 mai, de la ora 18.00, cu Dacia Unirea Brăila.