Viitorul Ianca a încheiat perioada meciurilor amicale cu o întâlnire cu CSM Rm. Sărat, pe terenul din Plopu, acolo unde va juca meciurile oficiale din Liga a 3-a, după reluarea campionatului.

Cu infirmeria plină, antrenorul Victor Olenic a avut la dispoziție doar 15 jucători pentru amicalul cu CSM Rm. Sărat, dintre care 3 portari. CSM Rm. Sărat a câștigat amicalul cu scorul de 2-1 (1-0). Ianca a avut o primă ocazie a meciului, după care echipa vizitatoare a deschis scorul.

După pauză, Viitorul Ianca a preluat controlul jocului, dar cei care au marcat au fost tot cei de la Râmnic. Pe fondul dominării echipei pregătite de Olenic, CSM au majorat avantajul pe un contraatac. Ianca a reușit să reducă din handicap cu un gol frumos marcat de Leonard Coteț. Luca a ratat o ocazie mare, singur cu portarul, iar Chivu și-a trecut numele pe lista celor care au ratat, cu un șut pe lângă poartă, din poziție bună.

Viitorul Ianca a început meciul în formula: Stroe – Colniceanu, Preda, Al. Ilie, Coteț – A. Radu, P. Ioan, Irimia – l. Iorga, R. Cristea, Al. Luca. În repriza a doua au mai intrat portarii Dinu și Mitrea, și jucătorii de câmp Cazacu și Chivu.

Au lipsit, fiind accidentați: Dima, Ndigwe, Băcanu, Necoară, Postolea.

Viitorul Ianca va relua campionatul Ligii a 3-a cu un meci pe teren propriu, în compania Daciei Unirea Brăila, sâmbătă, 13 martie, de la ora 15.00, pe stadionul din localitatea Plopu.

”Ne așteaptă un meci greu cu Dacia Unirea, dar ne vom juca șansa. Sper să mai recuperăm dintre jucătorii accidentați și să facem o figură frumoasă, la fel ca în meciul tur.” a spus Victor Olenic.