Silviu Mares 13 septembrie 2020

Viitorul Ianca a început noul sezon de Liga a 3-a cu o victorie cu 2-0 (1-0) în fața celor de la CSM Bacău. Echipa pregătită de Laurențiu Ivan nu a făcut un meci foarte bun, dar rezultatul este cel care a contat cel mai mult la acest start de sezon, după o pauză de 5 luni de zile în care nu au jucat nici un meci oficial.

Fără Iorga, Necoară și Olenic, jucătorii cei mai experimentați din lot, Viitorul Ianca nu a făcut un joc așa cum și-au dorit cei din conducere la primul meci oficial, simțindu-se o lipsă de omogenitate.

Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 19, prin Alin Radu. Bogdan Dumitru a centrat de pe partea stângă, Marius Coman a lăsat mingea să treacă și Alin Radu a preluat și a șutat cu piciorul stâng în vinclul porții oaspeților, 1-0.

Gazdele au tremurat pentru cele 3 puncte până spre finalul meciului, golul doi fiind marcat în minutul 90+2. Pe fondul unui atac al celor de la CSM Bacău, jucătorii de la Ianca au recuperat și Marius Dima a luat o acțiune pe cont propiu aproape de la centrul terenului, a driblat un fundaș central și a șutat cu piciorul drept, la colțul lung, la rădăcina barei, 2-0.

Pentru Viitorul Ianca au jucat: Al. Dinu – L. Coteț, G. Preda, Stănciulescu, B. Dumitru – Buzatu, P. Ioan, M. Dima, Al. Ion – A. Radu – M. Coman. În repriza a doua au intrat: Colniceanu în locul lui Buzaru, Cr. Irimia în locul lui P. Ioan, Șt. Cazacu în locul lui Al. Ion, Dr. Mucuță în locul lui M. Coman și E. Ndigwe în locul lui Alin Radu.

Pentru Viitorul ianca urmează derby-ul cu Dacia Unirea Brăila, vineri, 18 septembrie, de la ora 17.00, meciul jucându-se fără spectatori, la Însurăței.