Viitorul Ianca a câștigat cu 4-0 amicalul cu Recolta Gheorghe Doja

Viitorul Ianca a jucat sâmbătă după amiază un nou meci de pregătire. Adversara echipei antrenate de Laurențiu Ivan a întâlnit pe Recolta Gheorghe Doja, echipă aflată pe ultimul loc în seria a II-a din Liga a 3-a. Partida desfășurată pe stadionul din localitatea Plopu s-a încheiat cu scorul de 4-0 (2-0) în favoarea echipei din Ianca.

Partida a fost dominată clar de Viitorul Ianca, care pe lângă cele 4 goluri marcate au mai avut încă câteva ocazii de a marca. În minutul 20, după o pasă în adâncime a urmat o centrare în fața porții și Alin Radu a deschis scorul. Un sfert de oră mai târziu Dragoș Mucuță a primit o pasă în adâncime și a rămas singur cu portarul, a trecut de acesta și a trimis în poarta goală. În minutul 50 Marius Coman a marcat pentru 3-0. În minutul 80 Marius Dima a marcat după ce a scăpat singur cu portarul, l-a fentat pe acesta și a trimis în poartă.

În prima repriză Buzatu a trecut și el pe lângă gol. În partea a doua a meciului Marius Coman, din 5 metri a trimis cu capul pe lângă poartă. Tot Coman, din 6-7 metri a vrut să dea scăriță dar mingea s-a dus în bară și apoi a ieșit în afara terenului.

”O echipă modestă cei de la Gheorghe Doja, cărora le-au lipsit însă vreo doi jucători. Mă așteptam la un test mai bun, ținând cont că sunt de Liga a 3-a” a declarat directorul sportiv al Viitorului Ianca, Cosmin Necoară.

Viitorul Ianca a început meciul cu următoarea formulă de echipă: Mitrea – L. Coteț, Mardale, Necoară, Stănciulescu – Irimia, Ndigwe, Păvălache, Buzatu – A. Radu, Mucuță. După pauză au intrat: M. Stroe – L. Coteț, Preda, Gușă, Stănciulescu – Colniceanu, M. Dima, Păvălache, Irimia – M. Coman, Moroșanu.

Miercuri, 26 februarie, de la ora 16.00, Viitorul Ianca va juca un nou meci amical, cu Sportul Chiscani, pe terenul echipei de Liga a 4-a. Ultimul meci de verificare înaintea reluării campionatului Ligii a 3-a va fi sâmbătă, 29 februarie, la Plopu, cu Victoria Traian, liderul Ligii a 4-a.