Viitorul Cireșu a rămas singura echipă cu maxim de puncte după 9 etape în Liga a 5-a

Liga a 5-a la fotbal a ajuns la etapa a IX-a, una cu multe meciuri ehilibrate. În seria I au fost 3 victorii ale oaspeților, 3 ale gazdelor și două rezultate de egalitate. În seria a II-a oaspeții au câștigat două din cele opr partide programate, iar în celelalte 6 cele 3 puncte au fost adjudecate de ehipele gazdă. Scorul etapei a fost realizat de Dunărea Gropeni, cu o victorie cu 6-0 în deplasarea de la Gemenele. Golgheterul etapei a fost Constantin Tăbârcă de la Victoria Dedulești, autor a 4 goluri.

Rezultatele înregistrate în seria I:

Stanriz Stăncuța – ACS Comunal II Cazasu 2-6 (0-2). Au marcat: Petcu (62), Paraschiv (82) / Popa (8), Cîșu (12), Avramescu (69, 79), Chivu (87), Cotigă (90+2)

FC Tufești – Tricolorul Lanurile 2-1 (1-0). Au marcat: Spînu (37), Fluturaș (78) / Bibicu (90)

Gloria Movila Miresii – Speranța Măxineni 2-2 (0-2). Au marcat: Spiță (50), Balaban (59) / Tănase (21), Chiriță (42)

Înfrățirea Gemenele – Dunărea Gropeni 0-6 (0-3). Au marcat: Lefter (4), Mocanu (14, 19, 73), Gheorghe (61), Cristea (64)

Spicul Râmnicelu – Dunărea Tichilești 3-3 (1-1). Au marcat: Pănuț (41), Mocanu (53, 55) / D. Datcu (34), R. Tudor (71, 73)

Daous Dava Brăila – Romgal Romanu 2-0 (1-0). Au marcat: Lungu (30), Straua (87)

Dinamo Măxineni – Victoria II Traian 0-3 (0-2). A marcat Leoca (30, 37, 86)

AFC Urleasca – Siretul Vădeni 6-3 (3-0). Au marcat: Popescu (18, 45, 57), Vrînceanu (41), Neagu (50), Spătaru (70) / Moldoveanu (51, 63), Gh. Nedelcu (68)

Spicul Râmnicelu rămâne lider, cu 25 de puncte, urmată de Tricolorul lanurile cu 21 de puncte și Romgal Romanu cu 20 de puncte.

Rezultate înregistrate în seria a II-a:

Voința Găiseanca – AS Bordei Verde 2-0 (1-0). Ambele goluri au fost marcate de R. Barbu în minutele 28 și 56

Tractorul Viziru – Avântul Mircea Vodă 1-0 (0-0). Cojocaru a marcat unicul gol al meciului în minutul 89.

Victoria Dedulești – AS Ulmu 4-2 (1-1). Au marcat: C. Tăbârcă (30, 72, 75, 85) / Cange (25), Fl. Ionescu (60)

Voința Racovița – Unirea Gradiștea 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Baicu în minutul 70

Viitorul Cireșu – Voința Bărăganu 4-0 (2-0). Au marcat: Văceanu (38), Al. Popa (43), M. Popa (81, 90)

Voința Făurei sat – Comagrim Dudești 5-0 (2-0). Au marcat: C. Brătuleanu ( 7), C. Ion (36), M. Pănuță (53, 60), A. Plăpană (74)

AS Jirlău – Viitorul Galbenu 1-4 (0-2). Au marcat: Mocanu (47) / Iulian Feraru (1, 81), Soare (40), Voicilă (75-autogol)

Recolta Ciocile – Spicul Zăvoaia 1-3 (0-2). Au marcat: Meiroșu (81) / Stoica (27, 29), Diaconu (90)

Lider cu maxim de puncte după 9 etape este Viitorul Cireșu, cu 27 de puncte. Pe locurile 2 și 3, cu câte 21 de puncte, se află AS Bordei Verde și Voința Racovița. Pe locul 4, fără înfrângere, dar cu două remize și un meci mai puțin disputat, se află Voința Găiseanca.