CS Făurei a obținut a doua victorie în acest sezon de Liga a 3-a, într-un meci câștigat dramatic, la ultima fază a meciului. Victoria cu 2-1 (1-0) din meciul cu Avântul Valea Mărului au însemnat și primele puncte câștigate de echipa din Făurei în sezonul de primăvară.

CS Făurei a deschis scorul în minutul 37, când Georgel Pungă a marcat dintr-un penalty obținut de Andrei Pușcașu. Scorul la pauză a rămas 1-0.

Din minutul 66 CS Făurei a rămas în 10 oameni pe teren. Stelian Nicoliță a fost eliminat pentru o lovire din imprudență cu cotul la o săritură la cap.

În minutul 71, aflată în superioritate numerică, Avântul Valea Mărului a restablit egalitatea prin golul marcat de Eduard Drăgan.

CS Făurei a sperat până în ultimele secunde ale meciului că pot obține cele 3 puncte în acest meci. În minutul 90+5 în urma unei acțiuni ofensife au obținut o lovitură de la colțul terenului. Cornerul a fost executat de Georgel Pungă, iar fundașul central George Bârsănel, urcat în atac pentru această fază fixă, a reluat cu capul în poarta oaspeților aducând celor de la Făurei a doua victorie din acest campionat, după cea din octombrie, contra celor de la CSM Rm. Sărat.

CS Făurei a jucat în următoarea formulă: Goicea- Comșa, Bîrsănel, Drezaliu, Mocanu – Ad. Dunca, Pușcașu, Petrescu, Ghenciu – S. Nicoliță, Pungă.

În ultima etapă de campionat CS Făurei va juca în deplasare, la Plopu, cu Viitorul Ianca. Meciul este programat vineri, 30 aprilie, de la ora 15.00.