Victorie la scor pentru echipa de Divizia A a Dunărea Brăila

Echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a obținut a cincea victorie în acest sezon, în seria A a Diviziei A de handbal feminin. Fetele pregătite de Cristian Preda au câștigat cu 34-18 meciul susținut în deplasare, la Național Brașov.

Echipa din Brașov a jucat cu mai multe jucătoare de 15-16 ani, iar asta s-a văzut pe teren, fetele de la Brăila controlând clar meciul, chiar dacă brașovencele au marcat primul gol al partidei. În minutul 16 HC Dunărea II avea patru goluri avans, scor 4-8, iar după 7-10 în minutul 23 fetele de la Brăila au marcat de șase ori până la pauză și s-au distanțat la 9 goluri, scor 7-16.

Iasmina Ichim a marcat primul gol al reprizei a doua, după care brașovencele au legat din nou două goluri. În minutul 41 diferența s-a mărit la 12 goluri, scor 12-24, iar în minutul 47 avansul fetelor de la Brăila s-a dus la 15 goluri, scor 14-29. Până la finalul meciului echipa brașoveană a mai marcat de două ori, iar jucătoarele de la HC Dunărea II au înscris de cinci ori. Astfel, rezultatul final a fost Național Brașov – HC Dunărea II Brăia 16-34 (7-16).

Pentru HC Dunărea II au marcat: Iasmina Ichim – 9 goluri, Diana Gașpar -8, Ștefania Gheorghe -4, Mirabela Coteț -3, Laura Surdu -3, Amalia Terciu -3, Iulia Sava -2, Adelina Iordache -2.

După opt etape HC Dunărea II Brăila se află pe locul 2 în seria A, cu 15 puncte și golaveraj 233-183. În etapa următoare, miercuri, 13 noiembrie, de la ora 17.00, HC Dunărea Divizia A va juca în deplasare la CSM Galați, liderul seriei cu maxim de puncte.