Pe site-ul Poliției Române, la rubrica de minori dispăruți din județul Brăila sunt 11 persoane, unele date dispărute din luna ianuarie 2025.
Printre dispăruți este GIANNOTTI LUIGI, născut în Italia, dar cu domiciliul în Brăila. La data de 17.06.2025 minorul Giannotti Luigi, în vârstă de 15 ani, a plecat de la domiciliu si nu a mai revenit. Semnalmente: 170 cm, aproximativ 60 kg, constituție slaba, părul șaten, tuns scurt, ochii căprui, fără semne particulare. Îmbrăcăminte: pantalon și tricou de culoare albă, adiași de culoare bej.
Pe lista cu minori dispăruți se află și minora Dobrin Ștefania Mihaela, din localitatea Perișoru, oraș Ianca. La data de 04.06.2025, minora Dobrin Ștefania Mihaela, de 13 ani, a plecat de la A.T.F. Dalia din cadrul D.G.A.S.P.C. Brăila și nu a mai revenit. Semnalmente: 1,50 m, 40 kg, constituție atletică, păr șaten lung pana la umeri, ochii căprui. Vestimentație: blugi albaștri, tricou de culoare deschisă.
O altă minoră dispărută este Chituță Florentina Daniela, cu domiciliul în municipiul Brăila. La data de 28.01.2025 minora, în vârstă de 17 ani, a plecat de la apartamentul de tip familial unde este instituționalizată și nu a mai revenit. Semnalmente: înălțime 150 cm, greutate aproximativ 45 kg, părul șaten, lung, ochii căprui, fără semne particulare. Vestimentație: geacă de culoare gri din blană, blugi negri, adidași albi.
La data de 17.06.2025 minora Teslof Ionela Adriana, în vârstă de 17 ani, a părăsit un apartament de tip familial situat în Municipiului Brăila. Semnalmente: înălțime 155 cm, greutate aproximativă 45 kg, constituție atletică, păr negru, drept, lung peste nivelul umerilor, ochii căprui, fără a prezenta semne particulare. La momentul plecării purta salopeta roz cu imprimeu floral, adidași albi, poșeta bej.
La data de 23.05.2025, minora Niculae Daniela Cristina, de 16 ani, a plecat de la A.T.F. Ghiocel din cadrul D.G.A.S.P.C. Brăila si nu a mai revenit. Semnalmente: 170 cm, 70 kg, constituție corpolentă, ochii verzi, păr vopsit blond lung peste nivelul umerilor, iar ca semn particular are un tatuaj cu numele „ALEX” pe mâna dreaptă. Îmbrăcăminte/încălțăminte: hanorac multicolor, colanți multicolori, adidași albi.
La data de 06.06.2025, minorul Pralea Gabriel, de 16 ani, a plecat de la A.T.F. Suzana din cadrul D.G.A.S.P.C. Brăila și nu a mai revenit. Semnalmente: înălțime 170 cm, 65 kg, părul brunet, scurt, ochii căprui, fără semne particulare. Vestimentație: tricou negru, pantaloni scurți negri, adidași negri.
La data de 04.06.2025, minorul Oprișan Costel Viorel, de 16 ani, a plecat de la A.T.F. Crin din cadrul D.G.A.S.P.C. Brăila și nu a mai revenit. Semnalmente: înălțime 1, 65 m, 55 kg, atletic, păr șaten tuns scurt, ochii căprui, ten deschis la culoare. Vestimentație: tricou negru, blugi albaștri, adidași negri.
La data de 19.02.2025 minora Dănăilă Ionela Andreea, de 16 ani, din Brăila, a plecat de la apartamentul de tip familial unde este instituționalizată și nu a mai revenit. Semnalmente: înălțime 167 cm, greutate aproximativ 55 kg, părul șaten, lung, ochii căprui, fără semne particulare. Vestimentație: geacă lungă de culoare neagra, blugi albaștri, ghete negre.
Tot pe lista cu minori căutați de poliție este și Pleșcan Vasile Sebastian, în vârstă de 14 ani, domiciliat în municipiul Brăila. Semnalmente: înălțime:155 cm, Greutate:50 kg, Corpolență:ATLETIC,
Căutat de poliție este și Chioveanu Marian, în vârstă de 17 ani. Semnalmente: Înălțime:180 cm, Greutate:70 kg, Corpolență:ATLETIC.
Un alt minor căutat de polițiști este Hoisan Nicholas Alexandru, care la data de 22.02.2025 minorul a plecat de la apartamentul de tip familial în care este instituționalizat și nu a mai revenit. Semnalmente: înălțime 165 cm, greutate aproximativ 60 kg, părul șaten, mediu, ochii căprui, fără semne particulare. Vestimentație: nu se cunoaște.