Surpriza la Australian Open

Halep va debuta in 2016 in turul 2 la Sydney
Halep eliminata in primul tur

Simona Halep a fost eliminata surprinzator în primul tur al turnelui de Mare Șlam Australian Open, după ce a pierdut în două seturi, 4-6/3-6 în fața chinezoaicei Shuai Zhang, locul 133 WTA, sportivă venită din calificări.

Simona a început lamentabil meciul și s-a văzut condusă cu 4-0, scor la care a făcut și ea un break și apoi a câștigat serviciul ducând scorul la 4-2 pentru sportiva din China. A reușit apoi să revină la 4-5 și a servit să egaleze la 5, dar chinezoaica a făcut break și a închis setul după 47 de minute la 6-4.

Setul doi părea să fie al revenirii Simonei, dar după ce a condus cu 3-1 n-a mai câștigat nici un ghem și Shuai Zhang a revenit și a câștigat setul al doilea cu 6-3!

În afara Monicăi Niculescu, care va juca în turul 2 miercuri dimineață cu rusoaica Elizaveta Kulichkova, doar Alexandra Dulgheru a mai trecut de primul tur la Australian Open. Dulgheru a învins-o pe australianca Storm Sanders în două seturi, 6-4/6-2.

Irina Begu a pierdut în două seturi meciul cu Johanna Larsson, iar Andreea Mitu a cedat tot în două seturi în meciul cu Julia Goerges.