Sportul Chiscani nu-si gaseste cadenta cu o saptamana inaintea debutului in Liga a 3-a

Cu o săptămână înaintea debutului în Liga a 3-a, Sportul Chiscani nu-și găsește cadența. După ce a fost învinsă de Metalosport Galaţi în ultimele secunde, Sportul a pierdut după ultima fază şi ultimul test de verificare disputat sâmbătă cu Avântul Valea Mărului. Nou promovata din județul galați s-a impus pe terenul din Chiscani cu scorul de 3-2 (2-0).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 12 prin Ovidiu Lupu, după o centrare perfectă a lui Cristian Frunză. Oaspeții puteau să-și majoreze avantajul însă portarul Ghighimoc a avut intervenţii foarte bune la şuturile lui Ionuţ Cristian (min. 16) şi Avram (min. 27). Gazdele au trecut la cârma partidei însă tot oaspeţii au mai înscris în prima repriză prin Ionuț Cristian din penalty, în minutul 33. În minutul 44, Chiriac a avut şansa de a reduce din diferenţă însă nu l-a păcălit pe portarul Coviţ.

Repriza a doua, care a durat 60 de minute, a aparținut gazdelor. După o nouă ratare a lui Cristian, Marius Ion i-a dat emoţii lui Coviţ însă portarul oaspeţilor a reuşit să prindă mingea în doi timpi. Gazdele au reuşit să reducă din diferenţă abia în minutul 77 când Gigel Costache l-a învins prima dată pe Coviţ. După două minute, Vali Durbacă a reușit să înscrie golul egalizator şi echipa din Chiscani începea să spere într-un rezultat bun. La ultima fază a meciului Cazacu a primit o minge cadou de la un jucător al gazdelor și l-a învins pe portarul Tudor, stabilind rezultatul final al meciului.

Sportul Chiscani: Ghighimoc (min. 46: Tudor) – Gaşpar, Cl. Boariu (min. 46: Pârlog), Dobrin, Zărnescu (min. 46: Cireaşă) – Chiriac, Iul. Bogoş, I. Smeu (min. 46: G. Costache), S. Stângaciu (min. 46: L. Boariu) – I. Huţu (min. 46: S. Techiu), V. Durbacă (min. 46: Marius Ion).

Pentru Sportul Chiscani urmează prima etapă din Liga a 3-a, în care va juca pe teren propriu cu Aerostar Bacău, sâmbătă, 3 septembrie, de la ora 17.00.