Sportul Chiscani joacă la Făurei pentru rămânerea în Liga a 3-a

Sâmbătă, 25 mai, de la ora 18.00, pe stadionul din Făurei, se va juca drby-ul județean al Ligii a 3-a, între CS Făurei și Sportul Chiscani. Meciul e de o importanță majoră pentru cei de la Chiscani, care au nevoie de un succes în fața echipei lui Bănel Nicoliță pentru a nu depinde de rezultatul celor de la FCSB 2 în deplasarea de la Medgidia.

Sportul Chiscani și-a făcut viața grea etapa trecută, când a pierdut pe teren propriu cu 3-5 meciul cu ACSM Oltenița, după ce a condus cu 2-0 și 3-1. Echipa pregătită de Adrian Baldovin se află pe locul 12 în clasamentul seriei a II-a din liga a 3-a, cu 28 de puncte, cu unul mai mult decât FCSB 2, echipă care joacă tot în deplasare, la CS Medgidia, echipă aflată pe locul 9 cu 32 de puncte și scăpată de grijile retrogradării.

Partida va fi condusă la centru de Eduard Ioniță din Galați, ajutat de arbitrii asistenți Radu Crețu din Botoșani și Bogdan Vasile Caba din Dărăbani. Ioniță, arbitru de Liga a 2-a, a mai arbitrat echipa din Chiscani în campionatul 2016-2017, când Sportul a pierdut cu 0-7 meciul cu Avântul Valea Mărului. Acesta este primul meci în care CS Făurei este arbitrată de Eduard Ioniță.

În tur, Sportul Chiscani a câștigat meciul din ultima etapă cu CS Făurei cu scorul de 6-0, într-un meci în care Bănel a fost scos cu targa de pe teren în minutul 37 și a fost dus la spital. Bănel a cerut să nu se efectueze schimbarea și echipa sa a jucat până la pauză cu un om mai puțin.