Silviu Mares 9 august 2020

Sportul Chiscani a terminat la egalitate ultimul meci din mini-turneul de baraj și a pierdut la loviturile de departajare, dar va promova în Liga a 3-a de pe locul 1 în grupă.

Meciul dintre Sportul Chiscani și Avântul Valea Mărului, disputat duminică, de la ora 17.30, pe stadionul din Râmnicu Sărat, a fost unul echilibrat, fără multe ocazii de poartă, în care ambele echipe nu au dorit să riște prea mult.

În minutul 3 Sportul Chiscani a avut o primă șansă de a marca, dar șutul lui Andrei Crăciun de la circa 25 de metri a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Bogdan Olaru. În minutul 9 Crăciun a trimis o pasă perpendicular pe poartă pentru Simion, dar atacantul celor de la Chiscani a șutat puțin pe lângă poarta gălățenilor.

La pauză a fost scorul a rămas 0-0, după o repriză cu posesie egală.

În minutul 54 Mădălin Hilohe a șutat de la 20 de metri, dar Constandache a reținut. În minutul 62 Crăciun a recuperat o minge la mijlocul terenului și tot el a șutat de la marginea careului de 16 metri, mingea a fost deviată de un jucător al gălățenilor și Olaru a scos de la rădăcina barei.

La finalul celor 90 de minute scorul a rămas 0-0 și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare în vederea stabilirii ierarhiei locurilor 2 din cele 14 minigrupe. Sportul Chiscani s-a clasat pe locul 1 în minigrupă datorită criteriilor de departajare stabilite de FRF.

Pentru Sportul Chiscani au marcat: Pascu, Giol, Bolozan, Dobrin. Au ratat: Iordache și Techiu. Pentru Avântul Valea Mărului au marcat: Moise, Hilohe, Perju, Ignat și Blănaru. A ratat: Andrei Frunză.

Pentru Sportul Chiscani au jucat: Constandache – Iordache, Ioniță, Dobrin, I. Giol – G. Chihaia, Pârlițeanu, A. Crăciun (min. 63 E. Ion), Cr. Pascu – V. Gheorghe (min. 78 Techiu), S. Simion (min. 69 Bolozan).

Conform deciziei FRF, ediția 2020-2021 a Ligii a 3-a va începe pe 29 august, urmând ca zilele următoare să se stabilească componența seriilor și țintarul meciurilor.