Silviu Mares 15 noiembrie 2020

Sportul Chiscani a pierdut și ultimul meci din acest an, în deplasarea de la Sporting Liești, cu scorul de 3-0 (2-0). Echipa pregătită de Georgel Pascu încheie astfel prima parte a campionatului Ligii a 3-a, seria a II-a, pe ultimul loc, cu doar 5 puncte și golaveraj 5-33.

Gălățenii de la Sporting Liești și-au făcut viața ușoară în meciul cu echipa din Chiscani și cu un ajutor al arbitrului Lică Iurgen Ciprian din Constanţa, după ce a acordat prea ușor un penalty pentru gazde. Lovitura de pedeapsă a fost transformată în gol de Andrei Mihu în minutul 18. În minutul 31 Sporting Liești și-a dublat avantajul, prin golul marcat de George Dănăilă. Scorul la pauză a rămas 2-0 pentru gazde.

În repriza a doua Sporting Liești a mai înscris o dată, în minutul 65, la șutul lui Dănăilă, deviat în propria poartă de Marin Iordache.

Sportul Chiscani a încheiat astfel sezonul de toamnă în Liga a 3-a cu a patra înfrângere consecutivă, în care nu a marcat nici un gol. Ultima reușită a celor de la Chiscani datează din 17 octombrie, când a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul de pe teren propriu cu CS Făurei.

În meciul de la Liești, Sportul Chiscani a aliniat următoarea echipă: Tunea – Iordache, Ioniță, V. Baciu, S. Sima – I. Giol (min. 70 A. Dobre), Cr. Pascu, A. Crăciun, Vortolomei (min. 46 G. Ion) – Cr. Ciocan (min. 70 V. Gheorghe), Bolozan (min. 46 V. Stroe).

Conducerea celor de la Sportul Chiscani nu intră în vacanță. În zilele următoare, luni, miercuri și vineri, de la ora 14.15, se organizează selecție pentru jucători din Brăila și din județ, cu vârsta între 17 și 22 de ani, dornici să facă performanță și să joace în Liga a 3-a.