Spectacol, aplauze, căzături și puțină ploaie la prima etapă a campionatului de dirt track

Sâmbătă după amiază s-a desfășurat prima etapă a Campionatului Național Individual de dirt track. La această etapă, organizată de CSM Brăila, au participat 8 sportivi, de la clubul brăilean și de la CSTA București.

Aproximativ 1500 de brăileni au luat loc în tribune pentru a asista la prima etapă de anul acesta a campionatului de dirt track.

Prima etapă s-a desfășurat pe durata a 14 manșe, cu câte trei concurenți aliniați la startul fiecăreia.

Câștigătorul primei etape a fost Adrian Gheorghe, de la CSTA București. Bucureșteanul a câștigat toate cele 6 manșe în care a concurat și a acumulat 12 puncte. Locul 2 în prima etapă a fost ocupat de Mircea Agrișan de la CSTA București, cu 10 puncte. Pe locul 3 s-a clasat brăileanul Andrei Popa, legitimat acum la CSTA București. Acesta a acumulat 8 puncte.

Cel mai bine clasat sportiv de la CSM Brăila a fost Alexandru Toma, care s-a clasat pe locul 4 cu 5 puncte. Gabriel Comănescu, de la CSM Brăila, s-a clasat pe locul 5 și a acumulat 3 puncte, dar el a reușit să ducă la capăt doar două din cele șase manșe. Pe locul 6, cu două puncte, s-a clasat Florin Barabașu, de la CSM Brăila. Locurile 7 și 8 au fost ocupate de Ștefan Popa de la CSM Brăila și Andrei Iancu de la CSTA București, ambii cu câte un punct.

Duminică dimineață, de la ora 10.00, este programată etapa a doua, în organizarea celor de la CSTA București. Weekendul viitor sunt programate etapele a III-a și a IV-a, ultimele din acest sezon.