Șase clasări pe podium pentru atleții brăileni la primul concurs după perioada de izolare

Complexul Sportiv “Iolanda Balaș Soter” din București a găzduit în perioada 24-25 iulie 2020, prima competiție de după perioada de izolare cauzată de pandemia de Coronavirus, Cupa României OPEN Juniori. Sportivii brăileni de la LPS Brăila și CSM Brăila au adunat 6 medalii, dintre care 3 de aur.

Probele de concurs au fost următoarele:
Masculin: 100 m, 200 m, 400 m, 110 m garduri, 400 m garduri, Înălţime, Prăjină, Lungime, Triplusalt, Greutate, Disc, Ciocan, Suliţă.
Feminin: 100 m, 200 m, 400 m, 100 m garduri, 400 m garduri, Înălţime, Prăjină, Lungime, Triplusalt, Greutate, Disc, Ciocan, Suliţă.

Sportivii brăileni au concurat în probele de 100 m garduri, 200 m plat, 100 m plat – la fete, și 110 m garduri, 100 m plat, 200 m plat, 400 m plat 400 m garduri – la băieți.

Participarea a fost permisă Juniorilor U20, U18, iar Juniorii U16 vor concura pe regulamentul Juniorilor U18, intrând în clasamentul U18.

La 110 m garduri Juniori U20 au concurat doar doi atleți, ambii legitimați la LPS Brăila/CSM Onești. Pe primul loc s-a clasat Mihăiță Robert Simion, iar al doilea s-a clasat Robert Hariga Ștefan.

La 110 m garduri Juniori U18, cel mai bun timp a fost realizat de Alexandru Șendrea de la CSM Brăila. În această probă, alți 3 sportivi de la LPS Brăila s-au clasat pe locurile 4-6.

La 100 m garduri Junioare U18, Cosmina Denisa Balaban, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești, s-a clasat pe locul 2.

La 400 m garduri juniori U18, Gabriel Denis Neacșu de la CSM Brăila s-a clasat pe locul 1, iar colegul său de club, Ștefan Lâla s-a clasat pe locul 3.