Salbă de medalii pentru atleții brăileni la naționalele de juniori A1

Vineri și sâmbătă, pe stadionul ”Nicolae Dobrin” din Pitești, s-a desfășurat Campionatul Național de atletism pentru juniori 1. Sportivii brăileni, chiar dacă unii nu mai reprezintă cluburi din Brăila, au obținut din nou rezultate de excepție.

Atletul brăilean Ionuț Alexandru Iconaru, legitimat acum la CSM Onești și pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a devenit dublu campion național. El a câștigat medaliile de aur în probele de 4×100 m cu ștafeta celor de la CSM Onești, și la 110 m garduri, unde a realizat un nou record național cu timpul de 13,75 seunde. Vechea performanță îi aparținea tot lui, cu 13,81 seunde, și fusese stabilită anul trecut. În proba de 200 m plat Iconaru s-a clasat pe locul 2 și a câștigat medalia de argint.

Andreea Mihaela Caracuda, legitimată la CSM Onești și pregătită de profesoara Sica Lazăr, și-a adăugat în palmares două medalii de aur, devenind dublă campioană națională de juniori 1 în probele de 100 m garduri și 200 m plat. La 100 m garduri, Andreea a alergat în 14,13 secunde, iar la 200 m plat a alergat în 24.67 secunde. Caracuda s-a clasat pe locul 2 la 100 m plat, cu timpul de 12,21 secunde.

Alexandra Andreea Dinu, legitimată la CSM Onești, s-a clasat pe locul 3 la 4×400 m, cu ștafeta celor de la CSM Onești și a ocupat locul 9 la 400 m plat.

Mihăiță Robert Simion și-a trecut în palmares un titlu de campion național la 4×100 m, unde a alergat în ultimul schimb, preluând ștafeta de la Alexandru Iconaru, și un loc 8 la 200 m plat, cu un timp foarte bun, de 22,36 secunde.

Robert Hariga-Ștefan, de la LPS Brăila/CSM Onești, s-a clasat pe locul 5 la 110 m garduri, cu timpul de 15,51.

Mihaela Adelina Milea, legitimată la LPS Brăila, s-a clasat pe locul 5 în proba de 100 m garduri.

Bianca Elena Toader, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești, s-a clasat pe locul 7 în finala probei de 100 m plat. La 200 metri plat ea nu a terminat cursa.

Ștafeta de 4×100 metri de la CSM Onești, din care au făcut parte și brăilencele Andreea Caracuda și Andreea Dinu, a fost descalificată în preliminarii.