Rezultatele inregistrate in etapa a 28-a din Liga a 5-a

dgh

Sâmbătă și duminică Liga a 5-a la fotbal a programat meciurile etapei a 28-a din seria a II-a, singura care încă nu s-a încheiat. Scorul etapei a fost realizat de liderul seriei, Viitorul 2 Ianca, care a câștigat cu 9-0 pe teren propriu meciul cu AS Bordei Verde. În cele 8 meciuri programate în această etapă, oaspeții s-au impus în trei, iar gazdele în patru, un meci fiind decis la ”masa verde”, echipa din Galbenu fiind exclusă din campionat și meciul cu AS Jirlău a fost omologat 0-3. Trei jucători au reușit câte o ”triplă” în această etapă, Eduard Vlăducă de la Voința Găiseanca, Răileanu de la Unirea Gradiștea și Toni de la Viitorul 2 Ianca.

Rezultatele înregistrate în etapa a 28-a din seria a II-a a Ligii a 5-a la fotbal:

Vulturul Horia – Voinţa Găiseanca 2-6 (1-3). Pentru gazde au marcat F. Bardaș (12) și Vintilă (68). Golurile învingătorilor au fost înscrise de E. Vlăducă (6, 21, 52), R. Barbu (45), M. Mocanu (59) și Dumitru (80).
Dinamo Salcia Tudor – Avântul Mircea Vodă 3-2 (1-0). Pentru echipa gazdă au marcat: Munteanu (16), Băjan (65) și G. Decu (75). Pentru oaspeți au înscris Cobzaru (70) și Marius Vizireanu (85).
Viitorul Galbenu – AS Jirlău 0-3 (omologat).
Unirea Grădiştea – Comagrim Dudeşti 4-5 (3-5). Pentru Gradiștea au înscris Cristea (18) și Răileanu (37, 43, 72). Golurile învingătorilor au fost marcate de Dragoș Mocanu (12), Brătilă (16, 34) și Mototolea (20, 39).
Viitorul 2 Ianca – AS Bordei Verde 9-0 (3-0). Au înscris: Priceputu (27), Toni (30, 48, 78), Irimia (37), Ghiță (50, 70) și Sterpu (65, 85).
FC Urleasca – Voinţa Bărăganul 2-1 (1-1). Dumitrescu a deschis scorul pentru echipa gazdă în minutul 12, apoi Dimache a egalat în minutul 26. Golul victoriei echipei din Urleasca a fost marcat de Spătaru în minutul 65.
Victoria Deduleşti – Spicul Zăvoaia 2-0 (0-0). Golurile acestui meci au fost marcate în repriza secundă de Bratosin în minutul 69 și Ilie în minutul 90.
Voinţa Făurei Sat – Viitorul Cireşu 1-4 (1-1). Mihai Popa a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 3, iar Stelian Mocanu a restabilit egalitatea în minutul 37. Egalitatea s-a menținut până în minutul 79 când Mihai Popa și-a readus echipa în avantaj, apoi Iconaru (84) și Ionașcu au consființit victoria oaspeților.

Cu două etape înaintea finalului de sezon și în seria a II-a a Ligii a 5-a, pe primul loc se menține Viitorul 2 Ianca, cu 76 de puncte, urmată de Viitorul Cireșu cu 71 de puncte și Voința Găiseanca cu 64 de puncte.