Silviu Mares 3 septembrie 2020

Joi a avut loc tragerea la sorți pentru stabilirea țintarului din Liga 3, ediția 2020/2021. Sezonul care va începe pe 11 septembrie va avea 10 serii a câte 10 echipe. În prima etapă, Sportul Chiscani și Viitorul Ianca vor juca pe teren propriu, iar Dacia Unirea Brăila și CS Făurei vor evolua în deplasare.

Cele 4 echipe brăilene care vor evolua în seria a II-a, alături de o echipă din Bacău, 3 din Galați, una din Vrancea și una din Buzău.

Componența seriei a II-a Sportul Chișcani, Avântul Valea Mărului,  CSM Râmnicu Sărat, CSM Focşani, ACS Suporter Club Oţelul Galaţi, CS Viitorul Ianca, CS Făurei, CS Sporting Lieşti, Dacia Unirea Brăila, CSM Bacău.

Programul etapei cu numărul unu în Seria a II-a:

Sportul Chișcani – CS Sporting Lieşti, CSM Râmnicu Sărat – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi, Avântul Valea Mărului – Dacia Unirea Brăila, CS Viitorul Ianca -CSM Bacău, CSM Focşani – CS Făurei.

Programul următoarelor etape:

Etapa 2
CS SPORTING LIEŞTI – CS FĂUREI
CSM BACĂU – CSM FOCŞANI 2007
ACS DACIA UNIREA BRĂILA – CS VIITORUL IANCA
ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI – CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI
ACS SPORTUL CHISCANI – CSM RÂMNICU SĂRAT
Etapa 3
CSM RÂMNICU SĂRAT – CS SPORTING LIEŞTI
CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI – ACS SPORTUL CHISCANI
CS VIITORUL IANCA – ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI
CSM FOCŞANI 2007 – ACS DACIA UNIREA BRĂILA
CS FĂUREI – CSM BACĂU

Etapa 4
CS SPORTING LIEŞTI – CSM BACĂU
ACS DACIA UNIREA BRĂILA – CS FĂUREI
ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI – CSM FOCŞANI 2007
ACS SPORTUL CHISCANI – CS VIITORUL IANCA
CSM RÂMNICU SĂRAT – CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI
Etapa 5
CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI – CS SPORTING LIEŞTI
CS VIITORUL IANCA – CSM RÂMNICU SĂRAT
CSM FOCŞANI 2007 – ACS SPORTUL CHISCANI
CS FĂUREI – ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI
CSM BACĂU – ACS DACIA UNIREA BRĂILA
Etapa 6
CS SPORTING LIEŞTI – ACS DACIA UNIREA BRĂILA
ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI – CSM BACĂU
ACS SPORTUL CHISCANI – CS FĂUREI
CSM RÂMNICU SĂRAT – CSM FOCŞANI 2007
CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI – CS VIITORUL IANCA
Etapa 7
CS VIITORUL IANCA – CS SPORTING LIEŞTI
CSM FOCŞANI 2007 – CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI
CS FĂUREI – CSM RÂMNICU SĂRAT
CSM BACĂU – ACS SPORTUL CHISCANI
ACS DACIA UNIREA BRĂILA – ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI
Etapa 8
CS SPORTING LIEŞTI – ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI
ACS SPORTUL CHISCANI – ACS DACIA UNIREA BRĂILA
CSM RÂMNICU SĂRAT – CSM BACĂU
CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI – CS FĂUREI
CS VIITORUL IANCA – CSM FOCŞANI 2007
Etapa 9
CSM FOCŞANI 2007 – CS SPORTING LIEŞTI
CS FĂUREI – CS VIITORUL IANCA
CSM BACĂU – CS AVÂNTUL VALEA MĂRULUI
ACS DACIA UNIREA BRĂILA – CSM RÂMNICU SĂRAT
ACS SUPORTER CLUB OŢELUL GALAŢI – ACS SPORTUL CHISCANI

La finalul campionatului vor promova doar 5 echipe. După terminarea campionatului regulat, în primă fază vor fi împerecheate primele două clasate din fiecare serie în felul următor:

  • B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
  • B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
  • B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
  • B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
  • B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
  • B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
  • B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
  • B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
  • B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
  • B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Apoi, se va face următoarea împărțire între învingătoarele de mai sus:

  • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
  • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
  • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Echipele de pe primele două locuri din seria a II-a se vor bate pentru promovare cu echipele de pe primele două locuri din seria I. În seria I sunt repartizate echipele: Bradu Borca, Dante Botoșani, Sporting Juniorul Vaslui, Foresta Suceava, CSM Ceahlăul, Bucovina Rădăuți, Știința Miroslava, Șomuz Fălticeni, Hușana Huși, CSM Paşcani.

Comentarii