Primele goluri pentru Elena Dache la naționala României

România a bifat al doilea succes de la Campionatul Mondial de handbal din Japonia, 22-20 (14-11), în fața Kazakhstanului. A fost însă o victorie pentru care fetele noastre au tremurat serios, deoarece asiaticele au avut șansa egalării cu un minut înainte de final.

Tomas Ryde nu a folosit-o deloc pe Cristina Neagu, a trimis-o pe Gabriela Perianu. România s-a impus greu, 22-20, cu emoții doar pe final, pe fondul unei reprize a doua cu foarte multe ratări din situații clare. Kazakhstan s-a apropiat la 21-20 și a avut atacul egalării, însă a pierdut ușor posesia, iar Elena Dache a marcat golul care a dus liniștea.

Aneta Udriștioiu a marcat 3 goluri și a fost pe teren 36 de minute și 32 de secunde. Elena Dache a marcat primele sale goluri pentru naționala României, fiind singurele două reușite ale naționalei pregătite de Ryde în ultimele 12 minute ale jocului. Dache a fost pe teren la acest meci 14 minute și 54 de secunde. Brăileanca Gabriela Perianu a jucat doar 10 minute și 8 secunde în meciul cu Kazakhstan și a marcat două goluri din 4 aruncări.

Astăzi dimineață, de la ora 8.00 (ora României), naționala țării noastre va întâlni echipa Muntenegrului.

Cea de-a treia handbalistă de la HC Dunărea Brăila prezentă la acest Campionat Mondial din Japonia, Tamires Araujo, a marcat un gol pentru echipa Braziliei în meciul pierdut în fața Coreei cu scorul de 27-33. Pivotul echipei brăilene a jucat 39 de minute și 55 secunde.