
Pugiliștii brăileni Marian Piţa şi Robert Jitaru vor participa la sfârşitul acestei săptămâni la două competiţii internaţionale de pregătire la Timișoara. Pentru Jitaru aceste meciuri sunt o pregătire utilă în vederea europenelelor de box pentru tineret, care vor avea loc luna viitoare în Polonia.
„Gala Prieteniei”, se va derula în sala „Constantin Jude” şi este o premieră în boxul timişorean. În această gală vor urca pe ring sportivi din România, Croaţia şi Serbia. Acest turneu va fi urmat de Cupa Timişoarei, competiţie ajusă la ediţia a III-a, unde vor concura sportivi din Timişoara, respectiv Loznica, Novi Sad și Pancevo, din Serbia. Din lotul care va reprezenta România la aceste două turnee de box mai fac parte Ionuţ Vulpe şi Iulian Ivanov de la Centrul Olimpic de box de la Brăila, precum şi trei dintre componenţii lotului naţional de tineret, George Ceparu, Florin Şchiopu şi Marin Ion.
Meciurile încep de la ora 17, la Cupa Prieteniei, sâmbătă, respectiv ora 11, la Cupa Timişoara, duminică, astfel că fiecare sportiv va susţine câte două meciuri, iar fiecare gala va avea câte 15 meciuri.
Sportivii care vor pleca de la Brăila sunt însoţiţi de antrenorul federal Valentin Vrânceanu, de antrenorii brăileni George Perţea, Gigi Moise şi George Anghel de la CSM Călăraşi.