
Duminică dimineață, de la ora 10.00, în sala de sport a Colegiului Național Nicolae Bălcescu au avut loc două meciuri de baschet între echipele de minibaschet și babybaschet de la CS Cuza Sport Brăila și Phoenix LPS Galați.
Meciurile de baschet s-au desfășurat sub denumirea ”Cupa de Crăciun”, iar evenimentele sportive s-au încheiat cu apariția lui Moș Crăciun, care a împărțit cadouri tuturor copiilor și juniorilor de la clubul de baschet brailean, dar și de la cele două echipe de copii de la Galați. Competiția a fost organizată de CS Cuza Sport cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Brăila.
În primul meci, al echipelor de minibaschet de la Cuza Sport Brăila și Phoenix LPS Galați, au câștigat brăilenii, cu scorul de 27-22 (10-7, 9-2, 5-10, 3-3). Meciul echipelor de babybaschet a fost câștigat de gălățeni, cu scorul de 27-18.
În jurul orei 12.30, a sosit și Moș Crăciun, iar primarul Aurel Simionescu și viceprimarul Doinița Ciocan, au înmânat diplomele de participare la ”Cupa de Crăciun” tuturor copiilor prezenți în sală.
După ce toți copiii au primit diplomele și cadourile de la Moș Crăciun a urmat o sesiune foto, cu toți participanții la evenimentul organizat lângă bradul de crăciun de CS Cuza Sport Brăila.