Medalii pentru atleții brăileni la naționalele de seniori și tineret

Vineri și sâmbătă, în Sala “Ioan Soter” din București  s-a desfășurat etapa finală a Campionatului Național de atletism în sală pentru seniori și tineret. Sportivii brăileni, chiar dacă acum reprezintă un alt club sportiv, au câștigat 9 medalii.

Iulian Banaga, antrenată de profesor Daniel Iorga, a câștigat medalia de bronz la tineret în proba de 60 metri plat. În proba similară a băieților, Alexandru Iconaru, pregătit de profesorul Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul 2 atât la seniori cât și la tineret, fiind la o sutime de secundă de medalia de aur. La 60 metri garduri Iconaru a fost descalificat în finală și a ratat posibilitatea de a câștiga vreo medalie.

În proba feminină de 60 metri garduri, Iulia Banaga a câștigat medalia de aur la tineret și argintul la senioare. În aceeași probă, Andreea Caracudă, pregătită de profesoara Sica Lazăr, s-a clasat pe locul 3 la senioare și pe locul 2 la tineret.

Iulia Banaga și Andreea Alexandra Dinu au câștigat medaliile de bronz la tineret în proba de 4×2 tururi, cu ștafeta celor de la CSM Onești.

În proba de 400 metri plat Iulia Banaga s-a clasat pe locul 7 la senioare și pe locul 4 la tineret.