Silviu Mares 8 august 2020

Vineri și sâmbătă (7-8 august), pe stadionul bucureștean Iolanda Balaș Soter s-au desfășurat, în organizarea Federației Române de Atletism, Campionatele Naționale rezervate juniorilor 3 (U16). Sportivii brăileni, de la LPS Brăila și CSM Brăila s-au întors acasă cu 7 medalii, dintre care două de aur, 3 de argint și două de bronz.

Cea mai bună performanță a atletismului brăilean la naționalele de juniori U16 a fost obținută de Andreea Bianca Mocanu, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești, pregătită de profesorul Florinel Ilie. Andreea Bianca Mocanu s-a clasat pe locul 1 în probele de 100 metri plat, cu timpul de 12.61 secunde, și 80 metri garduri, cu timpul de 12.12 secunde. Ea a câștigat și medalie de argint în proba de 200 metri plat.

La 90 metri garduri băieți, sportivii brăileni au obținut două medalii. Răzvan Anghel, legitimat la LPS Brăila, unde este pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a câștigat medalia de argint. Ștefan Lâlă, legitimat la CSM Brăila, unde este pregătit de Anamaria Codreanu, s-a clasat pe locul 3 în aceeași probă.

La 300 metri garduri, Ștefan Lâlă a câștigat medalia de argint, iar Cosmin Ștefan Pitulice, legitimat la LPS Brăila și pregătit de profesoara Sica Lazăr a obținut medalia de bronz.

Pe lângă aceste probe, după mult timp, un atlet brăilean a concurat și în proba de aruncare a greutății. Ana Anton, de la LPS Brăila s-a clasat pe locul 8, cu o aruncare de 8.99 metri.

În aceeași perioadă s-a desfășurat și Cupa României Open la seniori, unde brăileanca Andreea Mihaela Caracudă, legitimată la CSM Onești, s-a clasat pe locul 3 în proba de 100 metri plat. Atleta din Brăila a concurat și în seriile de la 100 metri garduri, dar nu a mai intrat în finală deși se calificase cu al treilea timp.