Meci ușor pentru HC Dunărea în Cupa României

HC Dunărea Brăila joacă marți, de la ora 15.00, în optimile Cupei României Fan Courier, în deplasare la CSM Roman. Fetele pregătite Hrupec sunt favorite certe în acest meci.

Echipa de Liga Națională joacă marți, 18 februarie 2020, începând cu ora 15:00, meciul din optimile Cupei României Fan Courier, cu echipa de Divizia A, CSM Roman. Partida va fi arbitrată de clujencele Diana Canta și Raluca Nicolae și va fi transmisă LIVE pe pagina de Facebook a HC Dunărea Brăila.

CSM Roman ocupă ultimul loc în seria A din Divizia A, fără nici un punct din 13 meciuri jucate. Echipa de Divizia A a HC Dunărea a câștigat toate cele 3 meciuri pe care le-a jucat cu romașcancele în acest sezon.

Prima partidă a optimilor de finală ale Cupei României Fan Courier s-a disputat luni după-amiază, la Pitești, acolo unde-și desfășoară meciurile de pe teren propriu lidera seriei C din eșalonul secund feminin, Dacia Mioveni. Argeșencele au primit vizita celor de la CSM București, într-un meci de gală în care gazdele și-au trăit momentele de glorie în primele 10 minute, când au condus cu 3-2. Oaspetele, fără Cristina Neagu, au preluat conducerea și nu au repetat evoluția din 16-imi, când au fost conduse la pauză de junioarele de la Marta Baia Mare. CSM București a intrat cu 7 goluri avans la pauză, scor 14-7, și a câștigat fără probleme, scor 34-14.

Marți, 18 februarie, se mai joacă meciurile: HC Dinamo București – CSM Slatina, Știința Bacău – CSU Cluj Napoca, Știința București – Gloria Buzău, Minaur Baia Mare – AHCM Slobozia, Gloria Bistrița – CSM Rm. Vâlcea și Rapid București – SCM Craiova.