Meci de vacanță în ultima etapă din serie pentru junioarele 1 de la LPS Brăila

Echipa de junioare I de la LPS Brăila a încheiat duminică la prânz meciurile din seria B, cu o victorie cu 29-24 (14-12) în fașa celor de la Unirea Dobroești. Meciul conta doar pentru palmares, pentru că indiferent de rezultat fetele pregătite de Cristi Preda erau calificate în Grupele principale – valoare.

LPS Brăila a condus aproape tot meciul, dar nu au forțat prea tare în fața unei echipe care era în afara zone de calificare în Grupele principale – valoare. Echipa oaspete a profitat de jocul mai lejer al gazdelor și în minutul 22 au trecut chiar în avantaj, scor 8-9. Fetele de la Brăila s-au trezit și au marcat de 4 ori consecutiv, scor 12-9 în minutul 28. În ultimele două minute s-a marcat pe bandă rulantă și scorul la pauză a fost 14-13 pentru LPS Brăila.

În repriza a doua LPS Brăila a început în forță și a vrut să tranșeze repede meciul reușind să înscrie de 5 ori fără să primească gol până în minutul 39. În minutul 41 diferența a scăzut de la 6 la 3 goluri și până la final s-a menținut un avantaj al brăilencelor de 3-4 goluri. Ultimele goluri ale meciului au fost marcate de Anca Popescu și Adelina Iordache, care au stabilit rezultatul final al meciului, LPS Brăila – Unirea Dobroești 29-24.

Pentru LPS Brăila au marcat: Adelina Iordache – 7 goluri, Iulia Sava -5, Diana Gașpar -5, Andreea Sandu -4, Amalia Terciu -3, Cristiana Surdu -2, Ioana Conțu -1, Anca Popescu -1 și Sara Hodiș -1. Au mai jucat: Alexandra Perianu și Daria Ene – portari, Mirabela Coteț.

În primul meci din Grupa principală – valoare 2, LPS Brăila va juca în deplasare la CSM Galați, duminică, 2 februarie 2020, de la ora 10.00. LPS Brăila a intrat în grupa principală cu 3 puncte și se află pe locul 4, iar CSM Galați are 6 puncte și ocupă locul 3 în grupă.