
Luni 14 septembrie începe noul an școlar și aproape 140 de poliţişti vor acţiona suplimentar, în zona grădiniţelor, şcolilor şi liceelor din municipiul şi judeţul Brăila, pentru ca deschiderea noului an şcolar să se desfăşoare în siguranţă.
Din dispoziţia Şefului Poliţiei Române, chestor general de poliţie Petre TOBĂ, luni, 14 septembrie a.c., la Brăila, 135 de poliţişti vor acţiona în sistem integrat, suplimentar faţă de dispozitivul curent, pentru desfăşurarea în siguranţă a festivităţilor specifice deschiderii anului de învăţământ preuniversitar.
Cei 111 poliţişti de ordine publică, 16 poliţişti de la rutieră, 2 de la prevenire şi 6 de la alte structuri, împreună cu 40 de lucrători din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean, vor fi prezenţi, în zona grădiniţelor, şcolilor şi liceelor din Brăila, pentru ca noul an şcolar să înceapă în linişte şi siguranţă.
Efectivele de poliţie sunt în teren pentru menţinerea ordinii şi siguranţei publice şi fluidizarea traficului rutier, în special în zona unităţilor de învăţământ.
Pentru Poliţia Română, siguranţa în şcoli constituie o prioritate. Astfel, poliţiştii, în parteneriat cu unităţile de învăţământ, cu reprezentanţii organizaţiilor de părinţi şi cu autorităţile publice cu atribuţii în domeniu, vor continua să acţioneze pentru îmbunătăţirea siguranţei şcolare. De asemenea, pentru prevenirea evenimentelor negative şi evitarea comportamentelor de risc victimal sau infracţional, poliţiştii vor organiza pentru elevi diferite activităţi preventive-educative.
Reamintim că, în anul de învăţământ 2014-2015, în urma activităţilor desfăşurate de poliţiştii brăileni, numărul infracţiunilor sesizate a înregistrat o scădere cu 2% faţă de anul şcolar precedent, majoritatea (87%) dintre acestea fiind săvârşite în incinta unităţilor de învăţământ.