Lacrimi la finalul meciului Cuza Sport Brăila – CSM Mediaș

Cuza Sport Brăila a încheiat astăzi un capitol frumos în baschetul brăilean. Meciul cu CS Municipal Mediaș a fost ultimul la echipa brăileană pentru jucătorii care nu sunt brăileni, de mâine ei fiind liberi să semneze cu alte cluburi. În următoarele meciuri din Liga Națională Cuza Sport Brăila va juca numai cu jucători brăileni, majoritatea dintre ei juniori. În meciul din etapa a IV-a a Ligii Naționale Cuza Sport a pierdut meciul cu CSM Mediaș cu 68-100 (15 – 23, 27 – 20, 13 – 27, 13 – 30).

Baschetbaliștii de la Cuza Sport au condus în debutul meciului, când au avut 8-2, apoi 10-5 și 13-9 la jumătatea primului sfert, dar Mediașul a revenit și a marcat 10 puncte consecutiv și a trecut la conducere, scor 13-19 și au încheiat primul sfert în avantaj de 8 puncte, scor 15-23.

În sfertul al doilea jucătorii de la Cuza Sport au evoluat ca excelent, pentru minunatul public brăilean, și au reușit să reducâ din handicap după ce la un moment dat oaspeții se distanțase la 11 puncte, scor 20-31. La pauza mare avantajul Mediașului a fost de un singur punct, scor 42-43.

După pauză oaspeții s-au distanțat la 12 puncte, scor 42-54, iar Cuza Sport a marcat primele puncte din sfertul al treilea după trei minute și 43 de secunde. Brăila s-a mai apropiat de două ori la 7 puncte, dar când mai era un minut și jumătate diferența se mărise la 16 puncte, scor 52-68, iar la finalul sfertului scorul a fost 55-70.

Cuza Sport a marcat primele 3 puncte din ultimul sfert, dar de la scorul de 58-70 Mediașul a marcat 14 puncte la rând și s-au distanțat decisiv, scor 58-84 după trei minute din sfertul IV. Cea mai mare diferență de scor a fost de 32 de goluri, înregistrată prima dată la scorul de 66-98, iar rezultatul final a fost 68-100.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Adrian Movileanu – 21 de puncte (5 coșuri de 3 puncte), Andrei Sava -12 (3 coșuri de 3 puncte), Vlad Chiriac -11 (3 coșuri de 3 puncte), Andrei Damian -11 (1 coș de 3 puncte), Florin Voiculeț -9, Ciprian Țeliniu -2, Eduard Urdă -2. A mai jucat Andrei Grozea.

Pentru CSM Mediaș au marcat: Storey -24 puncte (3x3p), Sajin -21, Simovic -18, Vulici -13, Nicoară -10, Cioacătă -5, Barbu -4, Andrei -3, Adam -2.

La final suporterii au scandat numele favoriților și și s-au despărțit cu lacrimi în ochi de jucătorii care au făcut istorie anul trecut la Brăila, iar acum s-au văzut nevoiți să pornească pe un alt drum. Cel mai afectat dintre baschetbaliștii de la Cuza Sport a fost căpitanul Andrei Damian care a plâns la finalul meciului.