Junioarele II de la LPS Brăila au câștigat la pas ultimul meci pe teren propriu din acest sezon

Calificate matematic la turneul final grupa valoare a campionatului național de handbal junioare II, echipa de la LPS Brăila a câștigat fără să forțeze meciul din penultima etapă din grupa 1 Valoare. LPS Brăila a trecut în etapa a 9-a de CSS Slobozia cu scorul de 25-20 (15-11).

Cu câteva jucătoare care au participat și la turneul final ONSS la handbal fete desfășurat săptămâna trecută la Slatina, LPS Brăila a abordat cu relaxare meciul cu ultima clasată din grupa 1 valoare. Relaxarea a făcut ca în debutul partidei echipa din Slobozia să conducă cu 3-0 în minutul 7. Brăila a marcat primele goluri în minutele 8 și 9 prin Laura Surdu, dar Slobozia a refăcut diferența de trei goluri în minutul 10, scor 2-5. Echipa oaspete a condus până în minutul 18, când scorul era 7-9. LPS Brăila a marcat apoi de cinci ori la rând, dintre care patru goluri semnate de Adelina Iordache și în minutul 23 conducea cu 12-9. La pauză LPS Brăila a intrat în avantaj de 4 goluri, scor 15-11, cu ultimele două reușite semnate de Ioana Conțu.

După pauză, Brăila s-a distanțat la șase goluri, scor 17-11 în minutul 32. Echipa oaspete s-a apropiat iar la 3 goluri în minutul 41, scor 18-15, dar o nouă perioadă bună a fetelor pregătite de Ion Bucovală și Nicoleta Vlad (Eșanu) a făcut ca diferența să se mărească până la 8 goluri în minutul 49, scor 23-15. În ultimele 11 minute fetele de la Brăila au mai redus motoarele și au mai marcat doar de două ori, iar Slobozia a înscris 5 goluri și rezultatul final a fost 25-20.

Pentru LPS Brăila au marcat: Laura Surdu -6 goluri, Ioana Conțu -3, Sara Hodiș -1, Iulia Sava -4, Adelina Iordache -8, Ana Cazan -3.

Echipa brăileană este detă la turneul final, dar mai are de jucat un meci în grupă, duminică, 19 mai, de la ora 11.00, în deplasare la LPS Iași.