Iulia Banaga, două medalii de argint la Campionatele Internaționale ale României de atletism

Campionatele Internaționale ale României “Iolanda Balaș Soter” au ajuns în acest an la ediția cu numărul 65. La întrecerea care a avut loc în perioada 22-23 august 2020, la Cluj Napoca, pe Cluj Arena, au participat și doi atleți brăileni, Iulia Nicoleta Banaga, acum legitimată la CSM Onești, și Andreea Alexandra Dinu, legitimată la LPS Brăila/ CSM Onești.

Iulia Banaga a obținut două medalii de argint, în probele de 100 metri garduri, respectiv 400 metri garduri. La 100 metri garduri au fost doar două alergătoare. Finala a fost câștigată de Anamaria Nesteriuc de la CSA Steaua București, cu timpul de 13.54 secunde, iar Iulia Banaga a terminat a doua, cu timpul de 13.95 secunde.

În proba de 400 metri garduri, locul 1 a fost ocupat de Sanda Belgyan de la CSU Cluj Napoca, iar pe locul 2 s-a clasat brăileanca Iulia Banaga, cu timpul de 59.32 secunde.

Andreea Dinu, în vârstă de 18 ani, a alergat în proba de 200 metri plat, în care s-a clasat pe locul 6, fiind cea mai tânără concurentă în această probă.