Silviu Mares 1 noiembrie 2020

CS Făurei a jucat sâmbătă după amiază în deplasare la Avântul Valea Mărului, echipă nou promovată în Liga a 3-a. Gazdele veneau după două rezultate surprinzătoare, având în vedere că în primele 5 etape nu obținuse nici un punct, egal cu Viitorul Ianca și victorie pe terenul celor de la CSM Focșani 2007.

În meciul din etapa a VIII-a, Avântul Valea Mărului s-a impus cu 2-0 în fața echipei lui Bănel Nicoliță, reușind să înscrie de două ori în primele 15 minute. Constantin Spînache a deschis scorul în minutul 5, George Iacob a dublat avantajul în minutul 14.

CS Făurei nu a avut forța să mai revină, având doar 4 rezerve pe foaia de joc, dintre care un portar și un junior de 16 ani. Printre titulari, CS Făurei a avut doi jucători de 19 ani și unul de 16 ani.

Avântul Valea Mărului a jucat cu formația: Olaru – Popa, Iacob, Antofe, Hilohi – Partenie, Napîrlică, Ignat, Afteni – Spînache, Moise. Au mai jucat: Chiriac și Iancu.

CS Făurei a jucat în formula: Daniel Popescu – Gabriel Niță, Ștefăniță Banu, Bănel Nicoliță, Ionuț Comșa (min. 46 Sebastian Agache), Mihai Ion (min. 16 Marius Mocanu), Fineas Roată, Cristian Stoian, Beniamin Micu, Stelică Nicoliță, Valentin Lungoci.

Celelalte rezultate din etapa a VIII=a în seria a II-a a Ligii a 3-a au fost:

Sporting Lieşti – SC Oţelul Galaţi 0-2 (0-1). Au marcat: Bogdan Gavrilă (28, 40)
Sportul Chiscani – Dacia Unirea Brăila 0-6 (0-2). Au marcat: Robert Vâlceanu (19), Patrick Petre (40 – penalty, 71), Marius Cocârlă (52, 74), Valentin Robu (60)
CSM Râmnicu Sărat – CSM Bacău 3-0 (1-0). Au marcat: Mădălin Socol (10, 49), Florin Cazan (62)

Meciul dintre Viitorul Ianca și CSM Focșani 2007 a fost amânat pentru miercuri, 14 noiembrie, din cauza existenței mai multor cazuri de infectări cu COVID-19 la echipe din Focșani.

CS Făurei a coborât pe locul 9, cu 5 puncte, iar în ultima etapă a turului va juca pe teren propriu cu Viitorul Ianca, sâmbătă, 7 noiembrie, de la ora 14.00.