
HCM Baia Mare a încercat sâmbătă seara să producă o surpriză în returul cu norvegiencele de la Larvik, dar lista lungă de jucătoare indisponibile, precum și valoarea adversarului nu le-a dat această șansă eelevelor pregătite de Costică Buceschi. Do Nascimento, Abbingh, Geiger, Oltean, Dinis Vartic nu au făcut deplasarea din cauza problemelor de sănătate.
Campioana Romaniei a reușit să pună probleme jucatoarelor de la Larvik HK, echipa care a câștigat Liga Campionilor în sezonul 2010/2011 și care, în acest an competițional european, este neînvinsă în grupa D.
În minutul 6 a fost prima dată când norvegiencele au avut diferență de doua goluri, la scorul de 4-2, dar în minutul 10 băimărencele au egalat, scor 5-5. Larvik s-a distanțat la cinci goluri în următorele 10 minute, scor 12-7, pe fondul multor atacuri ratate ale echipei din Baia Mare. După time-outul lui Buceschi jucătoarele sale au avut o perioadă foarte bună, înscriind de patru ori consecutiv și apropiindu-se la un gol cu cinci minute înaintea pauzei. Finalul reprizei a aparținut gazdelor, care au marcat patru goluri consecutive și scorul după 30 de minute de joc a fost 16-11.
Larvik s-a distanțat la 7 goluri în primele minute de la reluare, scor 18-11 in minutul 32, dar după 20-13, Baia Mare a avut o nouă perioadă foarte bună, ajutate și de câteva intervenții ale Paulei Ungureanu și în minutul 46 s-au apropiat iar la un gol, 22-21, pentru ca în minutul 48 să egaleze, 23-23. Georgievska a marcat pentru 25-25 în minutul 53, dar între timp Costică Buceschi aruncase cartonul de time-out și golul n-a fost validat. Sfaturile lui antrenorului din Baia Mare n-au dat roade și gazdele s-au distanțat la 28-24 cu două minute înaintea finalului, pentru ca după 60 de minute scorul să fie 31-25.
Larvik HK: Toft (11 intervenții), Hasanic (5+1 de la 7 m) – Koren Riegelhuth -9 goluri (1 de la 7 m), Solberg -6, Wojtas -5, Gro Hammerseng-Edin -3, Sulland -3, Mørk -2, Anja Hammerseng-Edin -2, Blanco -1.
HCM Baia Mare: Ungureanu (13 intervenții) – Marin -7 goluri (4 de la 7 m), Herrem -6, Gjeorgjievska -4, Ardean Elisei -2, Makeeva -2, Buceschi -2, Tiron -2 (1 de la 7 m), Tătar -1.