HC Dunărea s-a impus la Cluj după o repriză a doua mult mai bună

HC Dunărea Brăila și-a revenit după înfrângerea de pe teren propriu cu CSM București și a reușit să se redreseze la Cluj Napoca și să obțină cele trei puncte, dar să-și refacă și golaverajul. Echipa brăileană s-a impus la Cluj cu 33-25 (15-14) după o repriză a doua mai bună pe faza de apărare.

HC Dunărea s-a desprins abia în repriza a doua în câștigătoare, prima repriză fiind una echilibrată, în care ambele echipe au fost la conducere pe tabela de marcaj. Clujencele au condus de 3 ori în prima repriză, prima dată cu 1-0, apoi cu 10-9 și 11-10, după ce Brăila a avut patru goluri avans în minutul 11, la scorul de 3-7.

La pauză HC Dunărea a intrat în avantaj de doar un gol, scor 14-15, dar după pauză lucrurile s-au schimbat și fetele lui Alin Bondar nu au mai ținut ritmul. Echipa pregătită de Hrupec a avut 10 goluri avans în minutul 51, cea mai mare diferență de scor din meci. Pe final în echipa brăileană au intrat toate jucătoarele pe care le-a avut la dispoziție pentru acest meci, Dunărea deplasând la Cluj un lot de 14 jucătoare.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Bianca Tiron -12 goluri, Aneta Udriștioiu -6 (2 de la 7 m), Alina Czeczi -6, Elena Dache -4, Claudia Constantinescu -2, Cătălina Preda -1, Nicoleta Safta -1, Marina Dmitrovic -1. În poartă Gabriela Dobre a avut 7 intervenții, iar Elena Șerban a avut o intervenție. Au mai jucat: Ștefania Epureanu, Gabriella Bucur, Natasa Krnic și Morena Tamires.

Pentru CSU Cluj au marcat: Necula -10 goluri, Chintoan -5, Pica -3, Dindiligan -2, Moraru -2, Boian -2 și Cordoș -1.