Sâmbătă după amiază, HC Dunărea Brăila a pierdut meciul tur din EHF European League cu Minaur Baia Mare, desfășurat în Polivalenta brăileană. Echipa din Brăila nu a mai reușit să câștige un meci cu echipa din Baia Mare din 1 martie 2013.

După o primă repriză echilibrată, în care Brăila a condus și ea de două ori. CS Minaur Baia Mare s-a impus cu 31-24 (12-12). Brăila a rata mult, a făcut multe greșeli neforțate, iar poarta a fost mult sub prestațiile anterioare. Meciul retur va avea loc la Baia Mare, sâmbătă, 3 aprilie.

Brăila a deschis scorul prin Alina Czeczi, dar Minaur a marcat apoi de 3 ori și a preluat conducerea. HC Dunărea a egalat la 3 și la 4, dar elevele lui Buceschi s-au distanțat la 3 goluri în minutul 12, scor 4-7. În minutul 17 Lavko a marcat pentru 6-10, după care Brăila a avut o revenire spectaculoasă și a egalat la 10, în minutul 23. În minutul 29, Zamfirescu a adus echipa brăileană a doua oară în avantaj, scor 12-11. Laslo a egalat la 12, apoi Czeczi și Laslo au rata pe rând posibilitatea de a duce echipa lor în avantaj la pauză, astfel că după 30 de minute scorul a fost egal, 12-12.

Tot Brăila a marcat primul gol al reprizei a doua, prin Mădălina Zamfirescu. În minutul 32 Dmitrovic a marcat pentru 14-13, dar a fost ultima dată când HC Dunărea a fost la conducere în acest meci. Minaur a marcat de 4 ori la rând și în minutul 38 conduceau cu 3 goluri. Brăila s-a apropiat la un gol în minutul 43, dar echipa din Baia Mare a apăsat din nou pe accelerație și în minutul 47 aveau 4 goluri în față, scor 18-22.

Tiron a redus din handicap, dar Kovacevic și Fujita au marcat pentru Minaur și au majorat diferența la 5 goluri, 19-24. Dmitrovic a marcat golul 20 pentru Brăila, iar Baia Mare a ripostat cu 3 goluri marcate de Lavko, Kovacevic și Tănăsie. În minutul 57 Lavko a dus echipa sa la 8 goluri avans, scor 21-28, cea mai mare diferență înregistrată pe tabelă în acest joc. Minaur a mai condus de două ori la 8 goluri, dar rezultatul final a fost stabilit de golul lui Dmitrovic, cu 7 secunde înaintea finalului.

HC Dunărea Brăila: Nenezic-3 intervenții, Șerban – 2 intervenții – Dmitrovic -7 goluri (1 de la 7 m), Czeczi – 5 ( 1 de la 7 m), Kanaval -4, Zamfirescu -3, Udriștoiu -2, Safta -1, Tiron -1, Milic -1, Bucur, Tamires, Sazdovska. Antrenor: Neven Hrupec.

Baia Mare: Idehn -11 intervenții – Kovacevic -8 goluri, Lavko -7, Blohm -5, Fujita -4, Laslo -2, Araujo -2, Polocoșer -1. Kerekes -1, Tănasie -1, Burlachenko, Seraficeanu, Popa, Cioca, De Souza. Antrenor: Costică Buceschi.