HC Dunărea Brăila a obținut astăzi după amiază a 11 victorie în Liga Florilor și a ajuns la 34 de puncte, la 3 puncte de ocupanta locului 4, Măgura Cisnădie. Echipa pregătită de Neven Hrupec a câștigat cu 28-23 (14-12), dar urmează două meciuri foarte dificile, sâmbătă, de la ora 11.00, în direct la TVR2, cu SCM Rm. Vâlcea, iar duminică, de la ora 14.30, în direct la TVR1, o va avea ca adversară pe CSM București.

Meciul a fost echilibrat, cu ambele echipe la conducere, dar nu la o diferență mai mare de două goluri, dar asta doar până în minutul 36, când Brăila a început desprinderea, de la 17-16 la 22-16 în minutul 41. Diferența de 6 goluri a fost cea mai mare din acest meci, iar la final au învins cu 28-23, cu un gol superb marcat din extremă de Aneta Udriștioiu, bară-bară-gol.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Czeczi -7 goluri, Aneta Udriștioiu -6, Kanaval -6, Dmitrovic -4, Zamfirescu -3, Dache -1, Tamires -1