HC Dunărea II Brăila a ratat șansa unui egal cu HCF Piatra Neamț în ultima secundă

În ultima etapă a primului retur din Campionatul de handbal feminin Divizia A, HC Dunărea II Brăila a jucat pe teren propriu cu HCF Piatra Neamț, un meci care stabilea echipa care va încheia anul 2019 pe locul 2. Echipa din Piatra Neamț s-a impus la Brăila cu 20-21, profitând de ratarea în ultima secundă a meciului a unei aruncări de la 7 metri a echipei brăilene.

Fetele pregătite de Cristian Preda au început bine meciul și în minutul 7 aveau 4-1, iar la jumătatea primei reprize diferența era pentru prima dată de 4 goluri, 7-3. În minutul 25 nemțencele au egalat la 9, pe fondul unei prestații mai slabe în atac a echipei din Brăila, care totuși au reușit să intre în avantaj la pauză, scor 10-9, cu un ultim gol marcat de Iasmina Ichim în minutul 28.

În repriza a doua s-a mers cap la cap, cu echipa brăileană la conducere, până în minutul 40, când Simona Miron a marcat pentru 14-15 și nemțencele au trecut la conducere pentru prima dată. Patru minute mai târziu oaspetele s-au distanțat la două goluri, scor 15-17. Epureanu și Terciu au marcat pentru Brăila, care a egalat în minutul 48. În ultimele 12 minute s-a ratat mult de ambele părți.

În minutul 57 Creangă a marcat pentru 20-21, iar până la final niciuna dintre echipe nu a mai înscris, chiar dacă Brăila a beneficiat de o aruncare de la 7 metri cu o secundă înaintea finalului. Ștefania Epureanu a aruncat, dar Lujerdean a apărat și a adus victoria oaspetelor, care încă mai speră la câștigarea seriei.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Iasmina Ichim -7 goluri (1 de la 7 m), Ștefania Epureanu -4 (toate de la 7 metri), Amalia Terciu -3, Mirabela Coteț -3, Andreea Sandu -1, Laura Surdu-1, Iulia Sava -1. Laura Surdu, Iasmina Ichim și Ștefania Epureanu au ratat câte o aruncare de la 7 m.