Silviu Mares 14 august 2020

RK Podravka Koprivnica și HC Dunărea Brăila s-au întâlnit, astăzi dimineață, în cel de-al treilea meci amical. După ce și-au împărțit victoriile miercuri și joi, în ultima întâlnire campioana Croației s-a impus cu 26-25 (14-12).

Antrenorul Neven Hrupec a dat mai multe minute jucătoarelor U23 din lot, Ioana Bălăceanu, Mirabela Coteț și Ștefania Epureanu, pentru că în campionat va trebui să folosească în medie câte 30 de minute pe meci, jucătoarele de naționalitate română U23. HC Dunărea nu va avea obligativitatea de a folosi în o jucătoare U21 în medie câte 10 minute pe meci, dacă înscrie echipa de Divizia A cu minim 8 jucătoare U23 în lot.

Accidentată în meciul de ieri, Aneta Udriștioiu nu a fost folosită în meciul de astăzi, la fel cum nici Elena Dache și Alina Czeczi nu au evoluat. Kanaval, Premovic nu au participat la acest turneu, la care nu a fost prezente nici Diana Axinte, Iasmina Ichim, aflate în recuperare după accidentări, și nici portarul Alexandra Perianu. Așadar, Brăila se întoarce din Croația cu o victorie și două înfrângeri.

Pentru HC Dunărea Brăila au jucat: Șerban, Nenezic (portari), Tiron – 7 goluri, Safta -3, Zamfirescu -3 (1 de la 7 m), Preda -2, Dmitrovic -2, Sazdovska -2, Bucur -1, Bălăceanu -1 (1 de la 7 m), Milic -1, Coteț -1, Tamires Morena De Araujo -1, Epureanu -1.