Vineri după amiază, HC Dunărea Brăila a disputat meciul din etapa a XXIII a a Ligii Florilor MOL, pe teren propriu, împotriva echipei CS Măgura Cisnădie. Partida a fost câștigată de echipa sibiană, cu scorul de 19-22 (8–14). Brăila nu a putu conta în acest meci pe: Quintino, Udriștioiu, Kanaval, Rodrigues, Jacobsen, Sazdovska și Mihai. În schimb a revenit Cătălina Pisică.
Brăila a condus de 4 ori doar în starul partidei, ultima dată, la 4-3. De la 5-5 în minutul 13, Măgura s-a distanțat la 5-10 în minutul 22 și nu au mai cedat conducerea până la finalul meciului. Măgura a avut și 7 goluri avans, la începutul reprizei a doua, iar pe final de meci Brăila a reușit să se apropie la 3 goluri, dar era prea târziu pentru o ”remontata”
Au marcat pentru Brăila: Gomes da Rocha -6 goluri, Kurtovic -4 (2 de la 7 m), Fais Araujo -3, Epureanu -2, Pessoa -1, Tamires -1, Balog -1, Coteț -1. Au mai jucat: Șerban – Pisică, Lăscăteu, Terciu, Sandu.
”Principalul motiv pentru rezultatul de astăzi este că nu am avut jumătate din echipă, am jucat fără Jovana si fără Rodrigues, ceea ce este prea mult. Dacă calculăm de la începutul sezonului, lipsește mai mult de jumătate de echipă, 7-8 jucătoare. A fost greu, am făcut tot posibilul, am jucat cu trei pivoți și cu multe jucătoare tinere care nu sunt la același nivel cu jucătoarele de la Cisnădie. Am încercat, însă diferența la final nu a fost decât de trei goluri. Nu putem fi fericiți, însă am dat tot ce am putut” a declarat antrenorul HC Dunărea Brăila, Neven Hrupec.
”În acest meci s-a simțit atât lipsa jucătoarelor accidentate, cât și fazele de atac. Ne pare rău că am pierdut și sperăm ca următorul meci să-l facem mai bun și să luăm cele trei puncte. Ne dorim să ocupăm un loc cât mai bun în campionat” a declarat jucătoarea echipei HC Dunărea Brăila, Mirabela Coteț.
”Sin păcate am făcut prea multe greșeli, mai multe în atac decât în apărare. Apărarea a mers cât de cât. Nu s-a putut mai mult. mai avem 3 meciuri, ne concentrăm pe meciurile astea și sezonul următor vom vedea ce va fi. Am prelungit cu încă doi ani contractul cu Brăila” a declarat Elena Șerban.

Dunărea Brăila mai are de disputat trei etape din acest sezon competițional:
Etapa a XXIV a – 18 Mai 2022, SCM Craiova – HC Dunărea Brăila
Etapa a XXV a – 24 Mai 2022, CSM Slatina – HC Dunărea Brăila
Etapa a XXVI a – 28 Mai 2022, HC Dunărea Brăila – CS Dacia Mioveni 2012

