HC Dunărea 2 Brăila a pierdut la 3 goluri diferență meciul de la Știința Bacău

Sâmbătă, echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a jucat în deplasare la Știința Bacău. Tinerele jucătoare pregătite de Cristian Preda au dat o replică bună moldovencelor, dar au cedat la final cu 30-27 (17-14).

Brăila a condus cu 1-0 și 2-1 prin golurile marcate de Iasmina Ichim, apoi au avut 3-2 în minutul 5, după golul marcat de Mirabela Coteț. Gazdele au trecut la conducere în minutul 7 și nu au mai cedat conducerea până la final. În minutul 26 Știința conducea cu 16-10, dar pe final Dunărea a marcat de 4 ori și a primit doar un gol, diferența reducându-se la trei goluri la pauză, scor 17-14.

În repriza a doua gazdele s-au distanțat din nou la 5 goluri, scor 20-15 în minutul 34, însă echipa brăileană a înscris de 4 ori la rând și s-a apropiat la un gol în minutul 36. Cu 10 minute înaintea finalului de meci gazdele s-au distanțat la 7 goluri, scor 28-21, cea mai mare diferență de scor din acest meci. Conțu de două ori și Coteț au marcat pentru Dunărea 2 Brăila și au redus handicapul la 4 goluri în minutul 54, iar în ultimul minut al meciului Gașpar și Terciu au marcat două goluri legate pentru Brăila, reducând handicapul la final de meci la doar 3 goluri, scor 30-27.

Pentru HC Dunărea 2 Brăila au marcat: Iasmina Ichim -9 goluri, Mirabela Coteț -7, Andreea Sandu -5, Ștefania Gheorghe -2, Laura Surdu -1, Amalia Terciu -1, Ioana Conțu -1 și Diana Gașpar -1.

După două etape, în seria A din Divizia A de handbal feminin, HC Dunărea Brăila 2 ocupă locul 3 cu 3 puncte. În etapa următoare echipa brăileană va juca pe teren propriu cu Național Brașov