Handbalistele junioare 2 au obtinut o victorie importanta la United Galati

Sâmbătă după amiază, de la ora 15.00, în Sala Siderurgistul din Galați, junioarele 2 de la LPS Brăila au obținut o victorie importantă în meciul din etapa a 13-a a campionatului național de handbal, seria B. Elevele lui Eugen Jelesneac s-au impus cu 21-18 (9-6) în fața celor de la CS United Galați, într-un meci în care au condus în permanență.

Gălățencele au condus o singură dată în acest meci, la 1-0, după care elevele lui Jelesneac au preluat inițiativa și s-au desprins pe tabela de marcaj. Handbalistele de la LPS Brăila au intrat la pauză cu un avans de 3 goluri, după o repriză în care apărarea a funcționat perfect.

După pauză tot fetele de la Brăila au fost la conducerea meciului și pe final s-au distanțat la 6 goluri. Cu un avans consistent pe tabela de marcaj, echipa de la LPS Brăila a mai oprit motoarele și le-au permis gazdelor să înscrie de trei ori consecutiv și să se apropie la 3 goluri la finalul jocului, scor final 21-18.

Pentru LPS Brăila au marcat: Nicoleta Popa -5 goluri, Iasmina Ichim -5, Alexandra Vrabie -4, Oana Nica -4, Alexandra Oprea -2 și Mirabela Coteț -1. În poartă, Ana Maria Micu a avut din nou o zi foarte bună, confirmând speranțele puse în ea, speranțe care au propulsat-o și în lotul lărgit al HC Dunărea Brăila, cu care s-a antrenat o perioadă, dar încă nu poate fi legitimată pentru că nu a împlinit încă 16 ani.

În urma rezultatelor din această etapă, LPS Brăila se menține pe primul loc, cu 23 de puncte din 10 meciuri jucate. În ultima etapă a sezonului regulat, programată pe 20 februarie, LPS Brăila va sta.