Fetele de la echipa de Divizia A a HC Dunărea au învins cu 30-14 pe Național Brașov

Echipa de Divizia A de la HC Dunărea Brăila a jucat astăzi dimineață meciul din etapa a III-a a seriei A și a învins categoric pe Național Brașov. Echipa pregătită de Cristian Preda s-a impus cu 30-14 (17-6) și și-a trecut în cont încă trei puncte în acest debut de sezon.

Partida a fost practic la discreția echipei brăilene, care în minutul 9 s-a distanțat la 4 goluri, scor 6-2, iar în minutul 19 Epureanu a majorat diferența de pe tabelă la 8 goluri, scor 11-3. Până la pauză fetele de la Brăila s-au distanțat la 11 goluri, 16-5 și apoi 17-6.

HC Dunărea a marcat primele 5 goluri din repriza secundă și s-au distanțat la 16 goluri. La jumătatea reprizei a doua fetele de la Brăila conduceau cu 24-7, apoi brașovencele au reușit să înscrie de 3 ori la rând și să mai reducă din handicap. Spre finalul meciului diferența de 17 goluri s-a refăcut din nou, 29-12 și 30-13, pentru ca la final rezultatul să fie 30-14 pentru tinerele jucătoare de la Brăila.

Pentru HC Dunărea Brăila Divizia A au marcat: Iasmina Ichim -7 goluri, Mirabela Coteț -2, Ștefania Gheorghe -4, Amalia Terciu -4, Andreea Sandu -5, Laura Surdu -1, Diana Gașpar -4, Ștefania Epureanu -2, Adelina Iordache -1.

Următorul meci pentru echipa de Divizia A va fi sâmbătă, 5 octombrie, acasă cu CSM Galați.

Sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 18.00, echipa de Liga Florilor va juca pe teren propriu cu CSU Cluj, într-un meci contând pentru etapa a V-a.