Cultura

Festivalul Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”

Festivalul Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”
Festivalul Internațional de Folclor "Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării"
Festivalul Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”

În perioada 26 – 28 Iulie 2016, pe Scena de la Esplanada Dunării, se desfășoară cea de-a X-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”.
În fiecare seară, după încheierea concursului, spectatorii sunt invitați să urmărească recitalurile unor mari artiști de muzică populară: Steliana Sima, Viorica Macovei, Ovidiu Homorodean și Cristian Pomohaci.
Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Brăila și Centrul Județean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Tradiționale, cu sprijinul Primăriei Municipiului Brăila.

Lista concurenților admiși în urma preselecției

       Concurenți români:

  1. Bărbat Denisa Ioana-zona Secașelor
  2. Bordeianu Silvia Mihaela-zona Moldova
  3. Bugnar Lacatîș Ionela Cristina-zona Valea Bârgăului
  4. Cozma Ancuța Maria-zona de câmpie a Mureșului
  5. Furic Adriana Iozefina (Furikova)-zona Bihor-Sălaj
  6. Ghelase Nicoleta-zona Brăila
  7. Herăscu Constantin Cosmin–zona Oltenia
  8. Iancu Dan Alexandru –zona Oltenia
  9. Ionescu Alina-zona Muntenia
  10. Iordache Iuliana Andrada-zona Muntenia
  11. Lutu Florica (Florentina)-zona Argeș
  12. Marica Aurora Mihaela – zona Oltenia-Dolj
  13. Măgureanu Răzvan Florentin–zona Oltenia
  14. Mărgineanu George-zona Argeș
  15. Mocăniță Laura-zona Dobrogea
  16. Popescu Anișoara-zona Romanați Olt
  17. Prisacă Laura Florina-zona Valea Avrigului
  18. Radu Raluca-zona Podișul Central Moldovenesc
  19. Rolnic Denisa Minodora-Valea Barcăului
  20. Stănilă Cristina Andreea-zona Ținutul Pădurenilor Hunedoara
  21. Stroie Dan Dumitru-zona Mărginimea Sibiului
  22. Ursachi Liliana Iustina-zona Bucovinei
  23. Uță (Prună) Larisa Vasilica-zona Țara Chioarului Maramureș
  24. Vladu Gelica Gabriela- zona Romanați Olt

Concurenți străini:

  1. Dimova Aliona-Ucraina
  2. Petar Kirilov-Bulgaria
  3. Zaloj Ion-Ucraina
  4. Grup Dunav- Serbia
  5. Popov Violeta – Moldova
  6. Vuicu Marcela -Moldova
Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •