Echipa de Divizia A a HC Dunărea a câștigat în dplasarea de la Roman

În etapa a VI-a din Divizia A la handbal feminin, echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a învins în deplasare pe CSM Roman cu 20-14, după ce la pauză romașcancele au condus cu 8-7.

Prima repriză a fost una săracă în goluri, cu echipa brăileană care a ratat enorm de mult. Până la jumătatea primei reprize fetele pregătite de Cristian Preda marcase doar două goluri și CSM Roman conducea cu 5-2. Brăila a încercat să revină cu două goluri la rând marcate de Amalia Terciu în minutele 15 și 16, după care fetele de la Roman au marcat și ele de 3 ori la rând și în minutul 21 aveau 8-4. În ultimele 9 minute ale primei reprize brăilencele s-au apărat bine și au marcat de 3 ori, reducând handicapul la un gol după 30 de minute, scor 8-7.

Repriza a doua a fost mult mai bună pentru HC Dunărea Brăila Divizia A, care a trecut în avantaj în minutul 37, scor 9-10. Gazdele au egalat la 10, după care au urmat 10 minute foarte bune pentru fetele de la Brăila, care au marcat de 7 ori fără să primească gol. În minutul 49 tabela arăta 10-17, iar cea mai mare diferență a fost de 8 goluri în minutul 56, scor 11-19 și 12-20 în minutul 58. În ultimele două minute ale meciului CSM Roman a mai înscris de două ori și Brăila a câștigat meciul la 6 goluri diferență.

Pentru HC Dunărea Brăila Divizia A au marcat: Amalia Terciu – 7 goluri, Roxana Sandu -1, Laura Surdu -3, Iasmina Ichim -4, Ștefania Epureanu -1, Mirabela Coteț -2, Diana Gașpar -1, Adelina Iordache -1. Fetele de la Brăila au ratat și 4 aruncări de la 7 metri. În poartă au apărat Alexandra Perianu și Elena Caraman. A mai jucat: Ștefania Gheorghe.

Cu această victorie HC Dunărea Brăila Divizia A a urcat pe locul 3 cu 9 puncte. Etapa viitoare, sâmbătă, 2 noiembrie, fetele de la Brăila vor primi vizita celor de la Știința Bacău.