Dunărea Brăila a pierdut primul meci oficial din anul 2020

HC Dunărea Brăila a început cu stângul anul 2020, cedând la Baia Mare cu 24-22, după ce au condus în minutul 37 cu 14-12. Echipa lui Hrupec nu a gestionat avantajul de două goluri și în 18 minute a marcat de patru ori, primind 10 goluri.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, avantajul de un gol alternând de ambele părți. La acest lucru au contribuit apărările bune ale ambelor echipe, intervențiile portarilor Măzăreanu și Razum, dar și sumedenia de greșeli neforțate comise în atac de cele două echipe. La pauză scorul a fost egal, 11-11

Debutul părții a doua a meciului a aparținut brăilencelor care s-au distanțat la două goluri în minutul 37, scor 12-14. Au urmat șase minute de joc dominate clar de gazde care au condus cu 17-15, la jumătatea reprizei a doua. Scorul a devenit 22-18, în minutul 55. Pe final de meci, handbalistele de la Brăila nu au reușit decât să reducă din handicap și partida s-a încheiat cu victoria gazdelor cu 24-22.

Minaur Baia Mare: Măzăreanu (14 intervenții, a apărat un 7m), Enache – Lisewska 8 (2 din 7m), Cîrstea 4, Burlachenko 3, Shteriova 3, Rysankova 2, Seraficeanu 2, Szolosi 1, Popa 1.

Dunărea Brăila: Razum (13 intervenții, apărat 2 de 7m), Dobre (2) – Dmitrovic 7 (4 din 7m), Udriștioiu 5, Tiron 5, Dache 2, Tamires 2, Czeczi 1.

Dunărea Brăila rămâne cu 18 puncte după 12 etape, iar în ultima etapă a turului va juca pe teren propriu cu AHCM Slobozia, duminică, 12 ianuarie, de la ora 18.00.