Dacia Unirea își ia adio de la Liga a 2-a jucând în deplasare cu Luceafărul Oradea

Dacia Unirea a plecat de vineri spre Oradea, urmând ca astăzi, de la ora 13.00 să întâlnească pe Luceafărul în ultimul joc în Liga a 2-a pentru echipa pregătită de Florentin Petre. Echipa brăileană a făcut această deplasare cu doar 15 jucători, majoritatea din propria pepinieră, singurul străin care a rămas și pentru acest meci fiind Konyeha.

Dacia Unirea deşi a retrogradat matematic de multe etape a respectat competiţia şi a efectuat şi această deplasare, în care rezultatul contează doar pentru palmares. În schimb, orădenii au nevoie de un succes pentru a încheia campionatul pe locul 8.

În tur Dacia Unirea şi Luceafărul Oradea au remizat, scor 1-1 (0-0), pe Municipalul brăilean, prin golurile marcate de A. Pleșa în minutul 90+2, respectiv A. Dulca în minutul 73.

Partida dintre Luceafărul Oradea și Dacia Unirea Brăila se va juca la Sânmartin și va fi arbitrată la centru de Unimatan Paul din Zalău, ajutat de arbitrii asistenți Mărginean Adrian din Aiud și Tunyogi Ferencz din Zalău.