Dacia Unirea Brăila a pierdut astăzi amicalul jucat cu FC Farul Constanța, după ce la pauză au condus cu 1-0. Ambele goluri ale brăilenilor au fost marcate de Raphael Stănescu. Elevii lui Florentin Petre și-au mai creat și alte ocazii de a marca, dar au ratat mult prea ușor, iar la final au pierdut cu 2-3 în urma unor greșeli în apărare.

Dacia Unirea Brăila se află de luni în cantonament la Constanța, iar astăzi dimineață, de la ora 11.00, a jucat un meci amical cu FC Farul Constanța, care a aliniat o echipă fără mulți dintre jucătorii de bază, 9 dintre titulari fiind născuți după 1 ianuarie 2001, care urmaiu să joace seara în meciul cu Cherno More Varna.

Dacia Unirea Brăila a deschis scorul în minutul 6 prin Raphael Stănescu, apoi constănțenii au ratat o lovitură de pedeapsă prin Bodișteanu, lovitură pe care portarul Andrei a reușit să o respingă. Brăilenii au intrat la pauză în avantaj, scor 0-1.

În minutul 59 Farul a egalat prin Grosu, cu un șut aproape de vinclu, de la 22 de metri, dar două minute mai târziu Stănescu a readus echipa pregătită de Florentin Petre în avantaj, cu un șut de la 10 metri sub transversală. În minutul 74 constănțenii au egalat la 2 prin Ely, care a profitat de o nesincronizarea în apărarea brăilenilor și a marcat de la 8 metri. În minutul 90+2 Buta a marcat golul victoriei celor de la Farul, din 4 metri, tot după o eroare în apărarea celor de la Dacia Unirea Brăila.

Farul Constanța (manager tehnic Gheorghe Hagi) au evoluat: Dur-Bozoancă – Georgescu (78 Dobrosavlevici), Bârzu, Dănuleasa, Lazăr (22 Buta) – Grosu, Popescu (65 Ely), Radaslavescu (46 Mălăele, 78 Grameni) – Mihalcea (46 Sali), Andronache (78 Malama), Bodișteanu (78 Purece).

Dacia Uniea Brăila (antrenor Florentin Petre): Andrei – Ciocîrlă, Moroianu, Paliu, Stănciulescu – Robu, Lungu, Ioniță, Petrache – Stănescu, Duțu. Rezerve: Duță – Rotea, Pătlăgică, Apostolache, Bădilaș, Priboi, Tarciic, Sava, Voinescu. Apostol și Patrick Petre nu au jucat fiind accidentați ușor.