Dacia Unirea Brăila – Gloria Buzău, astăzi în turul 4 al Cupei României

Astăzi, de la ora 14.30, la Însurăţei, Dacia Unirea Brăila va juca în turul 4 al Cupei României la fotbal în compania echipei de pe locul al 13-lea din Liga a 2-a, SCM Buzău.

Dacia Unirea vine după o înfrângerea cu, 2-1, în deplasare la Sporting Lieşti, în timp ce SCM Gloria Buzău vine după un succes cu 2-0 în deplasarea de la Dunărea Călăraşi.

Dacia Unirea le-a eliminat până la această fază pe Flacăra Mihai Kogălniceanu (4-0), Viitorul Ianca (4-1) şi CS Făurei (4-0), în timp ce ehipa buzoiană a intrat în competiție în acest tur.

Echipa pregătită de Ilie Stan se confruntă cu 3 cazuri pozitive de COVID-19, depistate înaintea meciului de la Brăila. De partea cealaltă, echipa lui Florentin Petre a anunțat o nouă achiziție, mijlocașul central Rareș Oană, în vârstă de 20 de ani, care î ultimele sezoane a jucat la Oțelul Galați și Sporting Liești.

Partida de pe stadionul din Însurăței va fi arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Cristian Anghelina din Câmpulung Muscel, ajutat de arbitrii asistenți Lucian Tănase și Cristian Cosmescu, ambii din Pitești.

Meciul se va juca fără spectatori.

În caz de egalitate, după timpul regulamentar de joc, vor urma două reprize de prelungire, a câte 15 minute fiecare, iar dacă egalitatea va persista câştigătoarea va fi desemnată în urma loviturilor de departajare de la 11 metri.